100 pytań na temat E-Biznesu do Piotra Majewskiego

Przez 9 lat uczenia młodych i starych, małych, średnich a nawet dużych e-biznesmenów zauważyłem, że zdecydowana większość ma co najmniej mgliste pojęcie na temat partyzanckich metod działania w e-biznesie.

Pisząc „partyzanckie metody” mam na myśli wszystkie te sposoby na promocję, reklamę, sprzedaż i rozwój e-biznesu, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, ale swoją skutecznością biją na głowę jakiekolwiek inne działania.

Przez 7 lat prowadzenia własnej firmy nauczyłem się wyciskać ostatnie grosze z każdego zasobu (listy adresowej, strony WWW, akcji promocyjnej), jaki posiadam. Zamiast inwestować więcej i więcej w kolejne akcje promocyjne i reklamowe, nauczyłem się osiągać podobny, a czasami lepszy rezultat nie wydając często nic.

Ta droga jest trudniejsza, ale daje dużo frajdy, oszczędności i pozwala rozwinąć nawet najmniejszy e-biznes, nawet najmniejszy pomysł w dochodowe przedsięwzięcie.

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, aby odpowiadać na konkretne pytania moich Czytelników. Wysłaliśmy więc e-mail z prostą propozycją: zadaj mi pytanie, a ja na nie odpowiem. W ten sposób zgromadziliśmy bardzo dużo pytań, które Natalia, moja redaktorka, przejrzała, posortowała a następnie zadała mi w imieniu moich Czytelników.

W ten sposób powstał e-book "100 pytań na temat E-Biznesu do Piotra Majewskiego". Całą listę pytań znajdziesz poniżej.

JAK ZACZĄĆ?

1. Jak zacząć?

2. Jak zarobić przez Internet jakiekolwiek pieniądze, jeżeli nie posiadam strony internetowej i nie prowadzę żadnego biznesu, natomiast dysponuję praktycznie nieograniczonym czasem?

3. Jak zacząć mając 55 lat, nie mając doświadczenia informatycznego i nie mając funduszy, ale mając czas?

4. Jaką dziedzina e-biznesu najlepiej się zająć, co byłoby najbardziej zyskowne? Jaki jest najszybszy sposób dla osób bojących się wchodzić w zagmatwane umowy, sposób na zarobienie pieniędzy?

5. Czy jest możliwe, aby osoba nie potrafiąca tworzyć stron www mogła za pomocą narzędzi dostępnych w różnego typu programach stworzyć w pełni automatyczną stronę? Czy mógłbyś w punktach opisać etapy powstawania internetowego biznesu?

6. Czym mogę się zająć, aby wyjść na swoje?

7. Jaki według Ciebie powinien być pierwszy krok przy otwieraniu sklepu internetowego?

8. Jaki byłby najbardziej efektywny sposób generowania pieniędzy prowadząc portal informacyjny przy założeniu, że miałbym na to 15 godzin tygodniowo?

9. Planuję biznes opierający się na sprzedawaniu wiedzy i mam zamiar robić to w podobny sposób co Ty. Czy najpierw wydawać darmowe artykuły i tym samym zdobywać markę, czy może lepiej na starcie wydać e-booka, jednocześnie założyć stronę z e-zinem i artykułami

BIZNES PLAN

9. Jedną z najważniejszych rzeczy w biznesie jest biznesplan. Jednym z jego elementów jest analiza konkurencji. Jak ją zrobić i jak sprawdzić czy rynek się rozwija czy "zwija" i czy jest konkurencja?

10. To, co mnie powstrzymuje od startu to brak biznes planu. Mam ogromny problem z prognozami i szacunkami. Nie wiem powinna wyglądać, ani skąd zdobyć dane do tabeli płynności finansowej oraz dochodów, czy nawet kosztów. Nie wiem ile byłbym w stanie rocznie zarobić jako firma, a więc ile mogę zainwestować, czy muszę być vatowcem. Jak rozwiązać mój problem i wreszcie ruszając mój pomysł z miejsca"

CECHY E-BIZNESMANA

11. Jakie cechy trzeba w sobie ukształtować, aby skutecznie prowadzić swój e-biznes?

COPYWRITING

12. Gdzie szukać i jak znaleźć dobrego copywritera? Jak zweryfikować, że jest dobry? Ile mogą/powinny kosztować takie usługi?

13. Jakiej formy używać w ofercie na swojej stronie www w stosunku do odbiorców, jeśli z pewnych względów nie mogę zwracać się do nich per "Ty"?

14. Czy zwiększa się sprzedaż, jeżeli na stronie wstawi się plik do odtwarzania głosu?

15. Czy fakty sprzedają czasami lepiej niż emocje?

E-COMMERCE

16. Jaki rodzaj e-biznesu charakteryzuje się niewielką konkurencją, sporą potencjalną klientelą, rozsądnymi kosztami wejścia?

17. Zajmuje się sprzedażą zabawek w Internecie (sklep i Allegro). Konkurencja jest spora, szczególnie na Allegro, gdzie marże są obniżane do granic przyzwoitości. Jak zostawić konkurencje w tyle?

18. Prowadzę sklep elektroniczny. Po zakupie każdego produktu użytkownik otrzymuje maila z informacją, że po zapisie na listę adresową otrzyma rabat w wysokości 5% na kolejne zakupy. Z tej możliwości korzysta około 1/10 robiących u mnie zakupy. Czy 5% rabatu jest zbyt mało atrakcyjne?

19. Chcę rozwinąć swój mały e-biznes – sklepik na Nexto. Nie umiem zrobić tam ciekawej strony, nie mam też własnej strony www. Co dalej?

20. Jakie oprogramowanie sklepu internetowego warto rozpatrzyć w cenie do 600 zł?

21. Najbardziej intryguje mnie sposób płatności przez Internet. W jaki sposób klienci najchętniej płaca w e-sklepach i jak im to najbardziej ułatwić?

22. Prowadzę sklep internetowy, obecnie wydaję 140 zł na tydzień na AdWords ze skutkiem ok 2 zamówień w tygodniu (zarobek ok 100-150 zł). Więc jak widać wychodzę jedynie na zero. Abstrahując od promocji w inny sposób jak polepszyć skuteczność samej kampanii AdWords?

23. Gdzie mogę szukać osób, które zarządzałyby moimi sklepami internetowymi?

24. Pragnę rozkręcić portale gospodarcze www.gielda-rezerw.pl oraz www.aukcje-przetargi.pl Są one aktywne, ale daleko poniżej moich oczekiwań. Szukam partnera do wspólnego poprowadzenia tematu. Gdzie go znaleźć?

25. Czy właściciel e-biznesu podpisuje umowę z bankiem lub inną instytucją? Jak możemy używać płatności kartami kredytowymi, jak to działa?

26. W jaki sposób firmy, które za pośrednictwem Internetu zatrudniają ludzi do odpowiadania na maile, klikania w banery rozliczają się z US i w jaki sposób przebiega proces zatrudniania (jaka umowa)?

27. Jak wypromować sklep internetowy?

E-LEARNING

28. W XII 2008 r założyłam (wraz z 3 innymi osobami) firmę e-learningową. Sprzedawałam kursy przygotowujące do matury z WOSu. Sprzedaż nie okazała się oszałamiająca, przez ok 5 miesięcy zarobiłysmy ok 3 tys, także nie zwróciły się koszty zakupu platformy i wkład początkowy. Czy możliwe jest aby e-learning dla maturzystów oparty jedynie na sprzedaży kursów przez internet przynosił dochód pasywny?

E-MAIL MARKETING

29. Jak stworzyć formularz html dla budowania listy mailingowej?

30. Jak wykorzystać listę mailingową w handlu meblami przez Internet?

31. Jak dobrze stworzyć autorespondera w grach on-line?

32. Jakie korzyści oprócz bazy użytkowników, do której można wysyłać materiały marketingowe, przekierowywać ich na strony www, wysyłać treści reklamowe, zachęcać do wzięcia udziału w różnego rodzaju badaniach i ankietach można mieć z posiadania newslettera?

33. Czy otrzymywanie wulgarnych odpowiedzi na mailing jest normalne?

34. W mailingach często zwracam się do klienta po imieniu, jak upewnić się, że ten klient nic przeciwko temu nie ma?

GOOGLE ADSENSE

35. Ile można zarobić na TopLiście o PR 4 i 10.000 odwiedzin dziennie korzystając z Google AdSense?

36. Ile miesięcznie trzeba mieć wejść na stronę aby zarobić 300-400 zł korzystając tylko z reklam Google AdSense?

37. Prowadzę serwis medyczny i poszukuję możliwości pozyskiwania reklamodawców - bardzo dobry jest AdSense Google'a, ale nie ma żadnej kontroli co do zawartości reklam. Poszukuję więc systemu podobnego , gdzie albo wybieram kilkaset-kilka tysięcy reklam, albo mogę bardzo dokładnie blokować pewne hasła. Może znasz taki system?

GOOGLE ANALYTICS

38. Czy jest jakaś strona w języku polskim tłumacząca jak posługiwać się Google Analytics? Co rozwijać, gdy widzę, że dane frazy generują ruch?
MLM

39. Poznaję specyfikę MLM i obecnie próbuję rozbudować swoją sieć, jednak nie udaje mi się to. Jak zachęcić ludzi do współpracy?

40. Jak skutecznie wykorzystać e-biznes w MLM i doradztwie finansowym, gdzie liczy się osobisty kontakt z klientem.

41. Buduję sieć konsumentów pewnego suplementu. Wiele osób wchodzi na stronę za sprawą wizytówek i ogłoszeń w serwisach związanych z pracą. Wiele osób się rejestrowało, choć na stronie nie było informacji co to za praca, jaka to firma i jakie są zarobki. Automat wysyłał im potrzebne materiały i od tego momentu nie było już tak kolorowo – ilość osób, które się odezwały była minimalna. W jaki sposób zachęcić do udzielania informacji zwrotnej?

POMYSŁY NA BIZNES

42. Jakie są perspektywy działalności gospodarczej opartej na Internecie a dotyczącej inwestowania na GPW? Kwota do zagospodarowania to 30.000 zł

43. Czy stworzenie serwisu ranking nauczyciela byłoby dobrym pomysłem?

44. Jak założyć telefoniczny e-punk informacyjny z poradami lekarskimi?

45. Do tej pory zajmowałem się tylko programowaniem php, ale chciałbym oprócz pracy dla innych stworzyć własny biznes. Kupiłem domenę e97.pl. Wpisując w Google to haslo na pierwszym miejscu pojawia się prototyp telefonu Nokia, którego jeszcze nie ma w sprzedaży. Czy jest sens robić serwis na temat jednego modelu telefonu?

46. Pisałeś o miejscach, z których można pobierać darmowy kontent nieobjęty prawami autorskimi. Czy istnieją jeszcze takie miejsca?

47. Jakbyś ocenił możliwość prowadzenia biznesu dającego godziwe zyski, opartego na serwisie internetowym na temat zamków i pałacy w Polsce, który dawałby internaucie możliwość przeglądania imprez rycerskich w celu zaplanowania sobie podróży?

48. Otworzyłem księgarnię internetową profiteo.pl Chcę otwierać nowe sklepy. Co wg Ciebie ma największy potencjał sprzedażowy w Internecie (oprócz książek)?

49. Chce wprowadzić na rynek naklejki na ścianę z podobizną psów. mam listę mailingowa i zanim cokolwiek zacznę robić chce się spytać moich sybskrybentów czy oni to zechcą kupić. jak się ich oto spytać?

POZYCJONOWANIE

50. Czy pozycjonowanie stron powinno odbywać się przez profesjonalistów z zapleczem internetowym, czy wystarczy zrobić to samodzielnie?

51. Proszę mi polecić jakieś skuteczne poradniki odnośnie pozycjonowania stron i system cms.

PROGRAMY PARTNERSKIE

52. Zapisałem się już dość dawno do programu partnerskiego Twojej Firmy, ale nie posiadam strony internetowej i prawie nie znam się na komputerach. Jednak chciałbym zarabiać na Twoich PP. Jak to ugryźć?

53. Czy e-biznes może zapewnić dochód na tyle duży, aby wyżyć? Od jakich programów partnerskich zacząć i czy tylko programista www może zarabiać na stronach prawdziwe pieniądze?

54. Od kilku lat prowadzę w Internecie biznes oparty o programy partnerskie firm bukmacherskich. Docelowo chcę zwolnić się z etatu i zająć się całkowicie tym biznesem. Chciałbym rozwinąć to do tego stopnia, że będę miał swoich pracowników (2, 3 osoby), którzy będą tworzyć dla mnie kolejne partnerskie strony promujące kasyno, pokera, zakłady. Czy warto opierać biznes na tego typu działalności gdzie nie mam swojego własnego produktu, tylko promuję produkt cudzy?

55. Jakie programy partnerskie byłyby najlepsze na serwisy o bajkach dla dzieci?

56. W jaki sposób, pracując intensywnie tylko przez tydzień, znaleźć sie na pierwszym miejscu najlepiej zarabiających w cnebPoints?

PROMOCJA

57. Nie do końca wierzę w pozycjonowanie. Sądzę, że powinienem osobiści szukać odbiorców w sieci i kierować do nich bezpośrednią ofertę. Jaką formę wypromowania gościńca powinienem wybrać?

58. Jak dotrzeć przez Internet do ludzi zainteresowanych dbaniem o zdrowie i ekologicznym życia z nowatorskimi produktami na bazie technologii efektywnych Mikroorganizmów?

59. Jak tanio wypromować małą stronę www?

60. Jak tanio wypromować portal wśród Polaków na emigracji w Wielkiej Brytanii?

61. Prowadzę portal społecznościowy dla artystów, ludzi mających pasję. W jaki sposób i gdzie można skutecznie wypromować taki portal?

62. Chciałbym wypromować swój e-biznes skutecznymi i darmowymi metodami. Jak zacząć?

63. Od pół roku mam stronę prezentacjaplus.pl, od początku zbieram listę adresową. Ostatnio zauważyłem spadki odwiedzin. Piszę na forach, w serwisie Artelis, rozdaję darmowe materiały. W jaki sposób mógłbym jeszcze promować mój serwis?

64. Chcę utworzyć stronę internetową o optyce okularowej, w jaki sposób zainteresować nią jakiegoś wielkiego gracza na rynku opraw?

65. Jak stworzyć kampanie marketingową dla nowo powstałego portalu?

66. Jak najlepiej wdrożyć inny produkt od dotychczasowej branży na allegro lub sklepie internetowym (np. sprzedajemy telewizory i chcemy dodać do swojego repertuaru sprzed audio). Jak najlepiej zareklamować się w internecie i zwrócić na niego uwagę?

67. Jak najszybciej wypromować własną firmę w Internecie? Korzystać z darmowych serwisów, czy zakładać własną stronę i promować jedynie adres strony?

68. Jestem doradcą kredytowym współpracującym z dużym brokerem. W najbliższym półroczu planuję rozszerzenie gamy produktów finansowych, które będzie oferować moja firma, ale już niezależnie. Czy e-wizytówka jest dobrym sposobem na zaistnienie w internecie?

69. Od ponad 8 miesięcy tworze grę internetową mam na nią przeznaczone fundusze: osobno na tworzenie osobno na marketing. ponieważ sam umiem programować w paru językach koszt jej stworzenia spada do minimum i ponad 2 tysiące zostaje mi na kampanie reklamową. Zastanawiam się jak ją przeprowadzić. Moja gra jest bardzo podobna do Monopoly lecz dużo bardziej rozwinięta. Gracz może grać na giełdzie, zakładać dowolne firmy, kupować/sprzedawać nieruchomości itp. Pod jakimi tagami podpiąć grę żeby było duże prawdopodobieństwo rejestracji?

70. Jak widzisz na przestrzeni najbliższych lat rozwój reklamy w internecie? Pytam z perspektywy potencjalnego reklamodawcy?

71. W czasie kryzysu znacząco spada zapotrzebowanie na drogie i ekstensywne kampanie reklamowe online. Jak bardzo spadła wartość inwestycji reklamowych w e-biznesie w czasie kryzysu finansowego?

72. Jaka technika copywritingu odnosi największy sukces w Twoich ofertach?

73. Co jest ważne dla reklamodawcy?

SKĄD FINANSOWANIE?

74. Skąd 6-10 tyś. na zrobienie strony internetowej?

75. Gdzie znaleźć bogatych ludzi biznesu i jak się wejść z nimi w układ?

SKUTECZNA SPRZEDAŻ

76. Zajmuje się doradztwem kredytowym, mam ofertę 20 banków. Jakich form słownych użyć, aby klienci wybrali mnie a nie Open Finance?

77. Jak w Internecie sprzedać opowiadanie z gatunku Political Fiction, które narusza prawa osób trzecich?

78. Konkurencja robi odpowiedniki moich produktów i sprzedaje je w niższych cenach odbierając mi tym samym klientów. Czy znasz sposoby marketingowe na walkę z konkurencją w sprzedaży głównie przez Internet?

79. Marzę o niezależności finansowej. Mam dojście do sztucznej biżuterii i kosmetyków. Zastanawiam się jak zorganizować sprzedaż, co przygotować, na co zwrócić uwagę i czy da się to połączyć z praca na etacie?

80. Jestem w trakcie przebudowy strony na bardziej funkcjonalną, m.in. o możliwość pobierania darmowych fragmentów i o bazę artykułów. Strona funkcjonuje od 6 m-cy bez większych sukcesów. Jakie są tego przyczyny?

81. Jak skutecznie sprzedawać w e-biznesie produkty ubezpieczeniowe? Jak pozyskiwać klienta?

82. Chcę wprowadzić na rynek nowy produkt, którego do tej pory nie oferowałem, i który kłóci się z marka jaką tworzyliśmy od kilku lat. Rozbieżność polega na różnicy cenowej, gdyż nowy produkt ma być zdecydowanie tańszy, oraz na różnicy jakościowej. Czy dla wprowadzenia tego produktu należałoby stworzyć nową markę i promować ją od zera, czy podpiąć produkt pod obecną?

83. Sprowadziłam z Włoch bardzo eleganckie pantofle domowe. Towar ten okazał się za drogi jak na Allegro. Gdzie można sprzedawać luksusowy towar?

84. W jaki sposób się reklamować, aby mieć kilka ofert korepetycji oraz klika ofert zrobienia prostej strony www miesięcznie.

STRONY WWW

85. Czy mógłbyś wskazać jakieś szablony mini stron, które można wykorzystać lub zakupić prawa do wykorzystania?

86. Jakie są najważniejsze czynniki, które wpływają na to czy odwiedzający witrynę internetową opuści ją po pierwszej stronie, czy też zaciekawi go ta witryna i zacznie jej eksplorację?

87. Prowadzę 4 tematyczne serwisy internetowe. Wszystkie dotyczą branży automatyki przemysłowej, jednakże każdy z nich omawia inne zagadnienie automatyki. Co zrobić, aby te serwisy były ze sobą spójne? Czy zastosować w nich tę sama kolorystykę, czy może założyć wspólne forum?

88. Jak przedstawić tematykę strony, aby budować aktywną i powracającą społeczność?

89. Jestem początkującym grafikiem. Jak mógłbym najlepiej wypromować swoje usługi i sprzedawać je w miarę za normalną cenę?

90. Jak blog może wpływać na sprzedaż?

ZARABIANIE NA WIEDZY

91. Czy warto napisać kurs dotyczący księgowości w małych firmach?

92. Chcę nagrać medytację, w której nie będę używać swojej muzyki – kupie ją w sklepie internetowym. Czy, jeśli nagram medytację z wykorzystaniem tej zakupionej muzyki, to czy nie złamię praw autorskich?

93. Jak od strony technicznej przygotować kurs internetowy audio/wideo wraz z prezentacją?

94. Czy mógłbyś wycenić wartość kursu e-learningowego, który jest za darmo.

95. Mam w planach prowadzić szkolenia głownie za pośrednictwem Internetu, ale mam niewielką wiedzę informatyczną. Jakie pierwsze kroki powinnam zrobić aby interes zaczął funkcjonować?

96. Zajmowałem sie klasycznym handlem i zbankrutowałem. Teraz mam zamiar zarejestrować się jako bezrobotny i za otrzymane z Urzędu Pracy 19.000 złotych zamierzam uruchomić działalność gospodarczą polegającą głównie na sprzedawaniu wiedzy. Szukam teraz niszy dla siebie. Poradź mi jak byś wydał te środki w najbardziej optymalny sposób?

KWESTIE PRAWNE

97. Czy stosowane na wielu stronach wyłączenie odpowiedzialności faktycznie wyłącza odpowiedzialność?

98. W jakich przypadkach wykonywanie zdjęć może stanowić naruszenie takich praw majątkowych? Chodzi mi np. o występy artystyczne, wystawy, tereny placówek czy nawet zamieszczenie jakiegoś fragmentu programu telewizyjnego czy filmu na swojej stronie w Internecie.

RӯNE

99. Ile poświęca Pan czasu na swój e-biznes tygodniowo?

100. Jakie są największe i najgroźniejsze błędy popełniane w e-biznesie?

Poznaj wszystkie 100 odpowiedzi już dzisiaj - zamów e-booka:

100 pytań na temat E-Biznesu do Piotra Majewskiego


Miłej lektury,
Piotr Majewski
autor bestsellera „Czas na e-biznes
właściciel zbyt wielu e-biznesów, aby je wymieniać

P.S. Nie będę Cię prosił, abyś mi zaufał na słowo. Nie ma takiej potrzeby, ponieważ moja pewność w wartość tej wiedzy i pomocy pozwala dać Tobie 30 DNIOWĄ GWARANCJĘ SATYSFAKCJI

GWARANCJA:


Jeśli w ciągu 30 dni od daty zakupu uznasz, że z jakiegoś powodu otrzymana wiedza nie spełnia Twoich oczekiwań, daj mi znać, a zwrócę Ci pieniądze za e-booka.

Piotr Majewski


Do Ciebie należy teraz podjęcie jednej prostej decyzji: