500+ na pracownika

wtorek, 6 marzec 18, 18:45

Inspiracją dla tego projektu była informacja o tym, że bank JP Morgan otrzymał dotację 20MLN zł w zamian za zobowiązanie utworzenia w PL placówki i zatrudnienie 3000 pracowników.

Aby umożliwić merytoryczną dyskusję nad pomysłem dodam, że nie jestem i nigdy nie byłem związany z żadną partią polityczną (moja najbliższa rodzina również).
Zdaję sobie sprawę, że dotacja dla banku brzmi jak "chory żart" - do tego 20 mln na 3 tys. to 6.666 Puszczenie oczka Jednak, gdy usuniemy z tego równania odbiorcę dotacji, otrzymujemy taką informację:

20 mln zł wystarczy na

  1. opłacanie przez 3 miesiące MINIMALNEJ (2100 zł brutto) pensji 3000 pracownikom (zostanie jeszcze 300 zł / osobę, żeby kupić tanie krzesło spełniające wymogi pracy 8h).
  2. albo na opłacanie przez 6 miesięcy podatku dochodowego i ZUSu od minimalnej pensji za 3000 pracowników (2532 zł to koszt pracodawcy, 1530 dostaje pracownik - 998 zł to podatki i ZUS)
  3. jeśli uwzględnimy odpisy podatkowe z tytułu minimalnej pensji wynoszące 475 zł (19% z 2532 zł), daje nam to 12 miesięcy zwolnienia z podatku i ZUSu za 3000 pracowników pobierających minimalną pensję (+ tanie krzesło dla każdego z nich Puszczenie oczka.
Czy bank będzie zatrudniał na minimalną pensję? Wątpliwe, ponieważ podobno na kasie zarabia się dzisiaj 3000 brutto.

Dlatego uważam, że ta dotacja wygląda* na dobry deal dla Polski. I dlatego uważam też, że tej wysokości dotacja powinna być rozszerzona na wszystkich przedsiębiorców, którzy utworzą nowe miejsce pracy.

* z bankami nigdy nie wiadomo Puszczenie oczka

Żeby jednak nie obciążać budżetu i nie ryzykować cwaniaków, zamiast dotacji proponuję zwolnienie z podatku dochodowego wynoszące 500 zł miesięcznie przez 13 pierwszych miesięcy zatrudnienia pracownika na nowym stanowisku.

WAŻNE: Zasiłek dla bezrobotnych wynosi od 500 do 997 zł i jest wypłacany przez 6-12 miesięcy, więc Państwo najprawdopodobniej NIC nie straci - tylko zyska.

OPCJA: Dopiero od 2 pracownika, ale wtedy nie skorzystają na tym najmniejsze firmy, którym nawet 1 pracownik mógłby bardzo pomóc.

Warunek 1: pracownik nie mógłby być w ciągu ostatnich 3-5 lat zatrudniony w tej firmie ani w działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego ze wspólników spółki posiadającego więcej niż 1% udziałów. (Wykluczamy opcję z przekształceniem firmy na spółkę, aby uzyskać dotację i nie każemy też spółek akcyjnych)

Warunek 2: zwolnienie w ciągu ostatnich 12mc 3 pracowników objętych dotacją blokuje możliwość korzystania z dotacji na 3-5 lat. Aż 3 pracowników, żeby pracownik nie szantażował przedsiębiorcy odejściem. Ten warunek wymaga najwięcej przemyślenia.

Warunek 3: Firma w ciągu ostatnich 24mc nie korzystała z innej formy pomocy publicznej - podkreślam "innej" - jeśli utworzysz 10 miejsc pracy, dostajesz 10x500+

Warunek 4: Na pewno jakieś jeszcze muszą być. Np., że zatrudnienie nie może być na najniższą krajową?

Czy 500 zł robi różnicę? Największy bank na świecie się połasił Puszczenie oczka. Na poważnie jednak - dla mikro/małego przedsiębiorcy jest to duża różnica - myślę, że dla wielu może to wystarczyć, aby zatrudnić pierwszego/kolejnego pracownika.

Nie jestem ani prawnikiem, ani politykiem. Jestem przedsiębiorcą, który pracuje od ponad 17 lat z przedsiębiorcami i czuję, że jest to rozsądny pomysł - matematyka też wygląda* dobrze. W końcu jako państwo NIC nie rozdajemy, jedynie opóźniamy zyski (inwestujemy).

* diabeł może tkwić w szczegółach, ale te da się ogarnąć.

Jeśli pomysł Ci się podoba, możesz polubić stronę na FB, którą utworzyłem i tym samym pokazać swoje poparcie dla projektu - bez tego politycy nie rozważą takiego pomysłu. To nie jest jakiś marketingowy trick - specjalnie utworzyłem osobną stronę na FB, aby oddzielić pomysł od mojej działalności.
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 975 czytelników