Statystycznie masz racje... - czyli czym są pasywa?

piątek, 13 grudzień 02, 10:50

Jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś jedną z 5 na 10 osób, które
rozumieja pojęcie PASYWNEGO DOCHODU. Chcę mieć jednak pewność, że dobrze rozumiesz tą rożnicę.

Jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś jedną z 5 na 10 osób, które rozumieją pojęcie PASYWNEGO DOCHODU. Z przeprowadzonej na stronie sondy wynika, że 52,7% osób dobrze rozumie czym są pasywa, czym aktywa.

39,6% jest prawdopodobnie w błędzie, 7,7% nie potrafi się określić. Napisałem "prawdopodobnie", bo zadając pytanie "Czy twój samochód, dom i inne nieruchomości to aktywa?" mogłem wprowadzić niektóre osoby w błąd. Te "inne nieruchomości" to oczywiście NIE są nieruchomości czynszowe.

Statystycznie jest też spore prawdopodobieństwo, że nie wiesz czym są tak naprawdę AKTYWA. Nie interesuje mnie terminologia księgowa, tylko taka, która leży u podstaw każdego imperium finansowego.

Chcę mieć pewność, że dobrze rozumiesz tą różnicę.

Posłużę się cytatami z fantastycznych książek, światowych bestsellerów autorstwa Roberta Kiyosaki. Trzy książki Roberta, jako pierwsze w historii, zajęły w jednym momencie pierwsze trzy miejsca na liście bestsellerów BusinessWeek. W ciągu czterech ostatnich lat na całym świecie sprzedano ponad 200 milionów jego książek.

Robert definiuje AKTYWA jako rzeczy, które "wkładają pieniądze do Twojej kieszeni", a PASYWA jako rzeczy, które "wyjmują pieniądze z Twojej kieszeni".

Twój dom i samochód nie mogą być więc aktywami, nie przynoszą one Tobie dochodu, generują ujemny przepływ pieniędzy. Potrzeba opłacania czynszu, prądu, gazu, benzyny i przeglądów w przypadku samochodu to wszystko czyni z nich PASYWA. Odwrotnie jest gdy je wynajmujesz z zyskiem.

Robert podaje też 8 przykładów aktywów (cytat):

  1. Biznesy, które nie wymagają mojej obecności. Jestem ich właścicielem, ale są kierowane przez innych ludzi, Gdybym miał tam pracować, to nie byłyby to biznesy. Stałyby się one moją pracą.

    -- Jeśli napiszesz książkę, e-booka, stworzysz dla niego stronę, zastosujesz techniki, które zapewnią Ci autopromocję i zajmiesz się tylko zbieraniem pieniędzy - to jest pasywny dochód -- dop. PM

  2. Akcje

  3. Obligacje

  4. Fundusze powiernicze

  5. Nieruchomości generujące dochód

  6. Weksle

  7. Tantiemy

  8. Wszystko inne, co generuje dochód lub rośnie na wartości, a na co istnieje zapotrzebowanie na rynku.

Osiągnięcie bogactwa i wolności finansowej to tylko kwestia gromadzenia aktywów i ograniczania pasywów.

Brzmi prosto, proste nie jest. Warto jednak tą drogą pójść ponieważ: "W życiu jest tylko dwoje drzwi. Na jednych jest napis BEZPIECZEŃSTWO, na drugich WOLNOŚĆ. Jeśli wybierzesz te z napisem BEZPIECZEŃSTWO, stracisz jedno i drugie." (cytat z książki "Jednominutowy Milioner").

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 98 148 czytelników