Technologie w e-learningu. Część 3

poniedziałek, 3 marzec 08, 10:42

Kontynuujemy temat technologii w e-learningu: Tekst, Prezentacje i Platforma e-learningowa

Kontynuujemy temat technologii w e-learningu

Tekst

Kolejną technologią jest oczywiście tekst – wszelkie PDFy, tekst na stronie czy tekst maila. To jest na pewno bardzo ważny format dostarczania wiedzy. Nie wszyscy chcą słuchać i brać udział w szkoleniu na bieżąco. Część osób chce sobie materiały przeczytać, wydrukować.

Warto wspomnieć w tym miejscu o serwisie www.scribd.com, który pozwala wgrać na ich serwer bardzo wiele formatów plików tekstowych i wyświetlić je w formie bardzo przyjaznej przeglądarki. Rozwiązanie to sprawdza się nierzadko lepiej, niż wymaganie, aby użytkownik uruchomił Adobe Acrobat Readera albo Worda, które swoje ważą.

Prezentacje

Jest jeszcze coraz bardziej popularna w Internecie dzięki serwisowi www.slideshare.net technologia, mianowicie prezentacje.

Prezentację przygotowujemy standardowo w Power Point albo podobnym programie. Następnie prezentację umieszczamy w Internecie w formie wygodnej, flashowej przeglądarki:

  1. Za darmo za pomocą serwisu slideshare.net. Musimy liczyć się z tym, że nasza prezentacja będzie publicznie dostępna. Przykład:

  2. Na własnym serwerze po przetworzeniu jej zwykle komercyjnym oprogramowaniem – np. firmy Articulate - przykład (Articulate Engage): www.freebot.pl/co-reg/engage.html

Programy firmy Articulate (np. Presenter) i inne pozwalają na wyeksportowanie prezentacji z Power Point’a razem z nagraną narracją do animacji flash, którą można umieścić na stronie. Taką możliwość daje też slideshare.net – jednak bez możliwości ograniczenia dostępu do prezentacji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu uczestnik e-learningu po wejściu na stronę widzi flashowy interfejs z selektorem slajdów, odtwarzaczem audio i zdjęciem bądź video wykładowcy.

Tego typu prezentacje są najciekawszą formą e-learningu asynchronicznego, bo wykorzystującą wszystkie najwygodniejsze dla uczestnika szkolenia technologie.

Platforma e-learningowa

Platforma e-learningowa to forma strony internetowej z ograniczeniami dostępu, na której uczestnicy i wykładowcy szkolenia mają swoje konta. Platforma e-learningowa jest szczególnym przypadkiem ekstranetu – z większym naciskiem na interakcję z samym systemem i innymi jego użytkownikami.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda platforma e-learningowa to wejdź na www.ekademia.pl .

Po zalogowaniu do platformy e-learningowej jako uczestnik, mamy dostęp do jednego lub wielu kursów, w których bierzemy udział. Możemy też zapisać się na nowe.

Platforma pamięta nasze postępy - możemy się zalogować np. dzisiaj, przejść sobie dwie, trzy lekcje, zrobić jakieś zadania, wylogować się, wejść jutro i zacząć tam, gdzie skończyliśmy wczoraj.

Platforma przypomina nam też o nadchodzących terminach i pozwala na komunikację z wykładowcami i innymi uczestnikami szkolenia.

Bardzo często platforma e-learningowa integruje inne technologie komunikacji - sama wysyła maile, udostępnia treści, ma systemy czatów, forów dyskusyjnych, udostępnia audio/video itd.

Jeżeli chcecie robić e-learning w formie zaawansowanej, prędzej czy później będziecie musieli dojść do platformy e-learningowej. Inne rozwiązania (np. zbitek wielu specjalistycznych narzędzi) skutecznie blokują rozwój e-biznesu i zniechęcają uczestników potrzebą pamiętania dziesiątków adresów www i nierzadko loginów oraz haseł.
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 975 czytelników