E-book - darmowa produkcja

środa, 13 czerwiec 01, 00:31

Sekret e-booków to zerowe koszty produkcji. Tym artykułem udowodnię tą tezę i przy okazji cześciowo wypełnię moją obietnicę opisania szczegółowo każdego z aspektów e-biznesu opartego na e-ksiażce.

O potędze e-booków już pisałem. Stwierdziłem wtedy, iż sekret ich atrakcyjności to zerowe koszty produkcji. Tym artykułem udowodnię tę tezę i przy okazji częściowo wypełnię moją obietnicę opisania szczegółowo każdego z aspektów e-biznesu opartego na e-książce. E-book to zasadniczo sformatowany do formatu PDF lub pliku wykonywalnego jakiś tekst przygotowany wcześniej w edytorze tekstowym lub w wersji HTML. Czasami e-bookiem określa się urządzenie - komputer-książka - które ma wbudowany wyświetlacz z możliwością załadowania do pamięci pliku z tekstem książki. Jest to jeszcze młoda technika i na razie pełni funkcję "bajeru". My zajmujemy się tylko wersją software-ową.

E-Booki w formacie PDF

Powracając do "pierwszych" e-booków - zajmę się dzisiaj tymi w formacie PDF, bo są znacznie atrakcyjniejsze i można je wyprodukować za darmo. Najważniejszą cechą formatu, w którym zapisuje się e-książkę, musi być nieedytowalność - zabezpieczenie przed podrabianiem. Plik tekstowy, html czy dokument Worda z miejsca odpadają. Zostaje właściwie PDF i sformatowane do plików wykonywalnych strony HTML. PDF (Portable Document Format) został opracowany przez Adobe Systems (www.adobe.com) jako uniwersalny (przenośny) format zapisu informacji. Dzięki udostępnieniu przez Adobe przeglądarki PDF - Acrobat Reader (www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html) - w wersji freeware, cel został praktycznie osiągnięty. Dzisiaj pliki PDF można odczytać na każdej maszynie z dowolnym systemem operacyjnym. Szeroko jest ten format wykorzystywany przez firmy produkujące programy i hardware dla komputerów. Bardzo często spotykamy tzw. manuale (podręczniki) w tym formacie. Po prostu coś cudownego... Niestety nie do końca. PDF nie był nigdy do końca uniwersalny, bo do utworzenia pliku w tym formacie potrzebny był pakiet dosyć drogi Adobe Acrobat i tylko Adobe produkowało oprogramowanie zdolne do tego. Do czasu.

PDF za darmo

Zawsze niezawodni linuksowcy, którzy z Adobe Acrobat korzystać nie mogli, opracowali programy konwertujące pliki ps do pdf (ps2pdf). Linux jednak nadal jest systemem egzotycznym dla zwykłego zjadacz chleba i niewielu byłoby wstanie skorzystać z dobrodziejstwa programu ps2pdf. Wiadome jest, że monopol na coś ogólnie pożądanego nie może trwać długo - w końcu ktoś ukradnie (przepraszam - "rozpracuje") kod i udostępni go taniej lub za darmo. Dzięki temu dziś mamy możliwość sformatowanie DOWOLNEGO dokumentu do formatu PDF za darmo nawet na Windows. Wszystko zawdzięczamy  darmowym programom takim jak OpenOffice. OpenOffice to darmowa alternatywa dla pakietu MS Office. W skład tego pakiety wchodzi Writer (odpowiednik Word), który ma opcję eksportowania dokumentów .DOC i innych do formatu PDF z szyfrowaniem i innymi opcjami. E-booka napisz w dowolnym edytorze tekstowym (Word, polecam Writera). Gdy już dopieścisz każdy szczegół i uznasz, że książka jest gotowa, czas ją "wyprodukować". Otwórz ją w Writerze, wybierz Plik i Eksportuj jako PDF... Zdefiniuj ustawienia i gotowe. Nieźle jak na zerowe koszty, nie? Prosto, szybko i z niezłymi efektami.

Inne programy

Jest dzisiaj na rynku dostępnych bardzo wiele programów darmowych i komercyjnych do tworzenia PDFów. Opisy większości z nich znajdziesz na Merytorium.pl: www.cneb.pl/szukaj.php?tpl=13&category=181&qtand=pdf

Następne

FAQ e-wizytówki
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 969 czytelników