Gdzie organizować szkolenia i konferencje na żywo?

wtorek, 20 styczeń 15, 15:00

Pisanie tego artykułu przychodzi mi z trudem, bo jestem rodowitym gdańszczaninem (choć moje i Agnieszki serce należy też do Sopotu).

I chociaż czasami lubię wpaść do Warszawy, gdzie szybkie tempo pobudza krążenie, to jednak spokój i powietrze w Gdańsku (3 miasto o najczystszym powietrzu w Polsce) trzyma mnie na Pomorzu. Być może właśnie ten spokój, bliskość morza i czyste powietrze sprawia, że gdańszczanie nie lubią się edukować... w każdym razie nie na miejscu. Spostrzeżenie to niestety potwierdza kilka faktów:

Ankieta

W lipcu 2009 zrobiłem badanie, w którym spytałem na mojej liście pytając im co wybierają:Szkolenie w Warszawie za 1497 zł - 34% Szkolenie w 3mieście za 1297 zł - 27% Konferencja w Warszawie za 297 zł - 56% Konferencja w 3mieście za 197 zł - 34% Reszta nie była zainteresowana żadną opcją. Grupa respondentów nie była duża (290 os.), więc formalnie trzeba dodać +/-6% przy 95% pewności.

Rzeczywistość

Rzeczywistość nigdy nie była nawet tak dobra i imprezy w Gdańsku "cieszyły" się skromną frekwencją. Okazuje się, ze podobne doświadczenia ma wielu moich znajomych z branży ;( - niektórym mimo wielu szkoleń w wielu miastach, te w 3mieście zawsze wypadały najgorzej. Zorganizowałem w Warszawie kilka konferencji CzasNaE-Biznes i OKEBI. Zorganizowałem też jedną Konferencją CzasNaE-Biznes w Gdańsku. Ta w Gdańsku miała największy odsetek osób, które zapłaciły, a nie przyjechały - trzeba zaznaczyć, że w każdym przypadku uczestnicy dostali potem nagrania, co zawsze obniża frekwencję na żywo.

Miażdżące dane

Na koniec miażdżąca wisienka na torcie. Poniżej prezentuję 15 najpopularniejszych miast na Ekademia.pl w 2014 r. według odwiedzających i sprzedaży. Dla smaczku dodałem udział ludności względem całej Polski oraz udział firm do 9os. w danym województwie względem całej Polski według spisu GUS z końca 2013 r.. Ciekawsze byłyby dane o liczbie firm w danym mieście, ale nie znalazłem ich zebranych z całego kraju. W tabeli i na wykresie niżej znajdziesz dane o sprzedaży wg. Google Analytics i według zamówień w Ekademii. Jedne i drugie są niestety niedokładne.
  1. Dane z Google Analytics są zniekształcone przez sieci GSM i inne sieci, które lokalizują się jako Warszawa mimo iż miasto jest inne.
  2. Dane sprzedaży z Ekademii są szacowane na podstawie 78% zamówień zawierających informację o mieście. Nie ma pewności, że 22% zamówień ma identyczny rozkład.
Niemniej jednak, mimo tych nieścisłości, proporcje są podobne. gdzie-organizowac-szkolenia-tabela I jeszcze wersja wizualna: gdzie-organizowac-szkolenia-wykres

Gdybyśmy zagregowali dane z mniejszych miast i miasteczek do 15-30 km, Warszawa prawdopodobnie jeszcze bardziej by odbiegała - chociaż niewykluczone, że Katowice przesunęłyby się wyżej. Na Facebooku zwróciliście uwagę, że w Warszawie może być nawet 2,4 mln osób - czyli około 700 tysięcy tam mieszkających ale zameldowanych w innych miastach. Jeśli to prawda, czerwone słupki po prostu bardziej byłyby skorelowane z wynikami ruchu i sprzedaży. Dane o firmach w województwie trochę zniekształcają wyniki. Po pierwsze dotyczą tylko mikro firm do 9 osób. Po drugie w takim Śląskim mamy po prostu bardzo duże nagromadzenie miast i ludzi. W rzeczywistości liczba firm na 1000 mieszkańców w śląskim (44,6) i tak jest niższa niż np. w Pomorskim (49). Jak można było się spodziewać po dysproporcji zarobków, Warszawa wydała średnio więcej. Kraków okazał się bardziej oszczędny niż Poznań - ciekawostka Puszczenie oczka. Na koniec - wiem, że pokazywania w tym wyliczeniu Trójmiasta jako jedynej aglomeracji jest trochę nieuczciwe... ale dodanie wyników Gdynii i Sopotu nie zmieniło pozycjo Gdańska w rankingu - tylko uczyniło jego wyniki dla mnie nieco mniej... smutnymi Puszczenie oczka. Trzeba zaznaczyć, że Ekademia sprzedaje głównie kursy on-line - szkolenia i konferencje w 2014 r. stanowiły niecałe 20% sprzedaży. Nie można więc uznać, że dane te są zniekształcone przez większy wybór szkoleń w Warszawie. Po prostu występuje w Polsce duża dysproporcja, którą widać na niemalże każdym tego typu zestawieniu - np. liczba ludności, firm, dochody firm, zarobki ludzi itd.

Podsumowanie

Od wielu lat widzę, że mój rynek zaczyna się w Warszawie, a znaczną część sprzedaży generują osoby mieszkające na południe od linii Warszawa-Poznań. Konferencje właściwie sens jest organizować tylko w Warszawie - wyjątkiem są imprezy o uznanej renomie, na które ludzie pojadą gdziekolwiek... ale i te rozsądniej byłoby pewnie umieścić w stolicy. Boli mnie to bardzo. Racjonalnie byłoby się przeprowadzić, ale serce każe innego. Na szczęście dla mieszkańców Pomorza oraz innych miast niż Warszawa:
  1. PKP 14 grudnia 2014 wprowadziła znacznie szybsze połączenia z dużych miast do Warszawy. Z Gdańska jadę niecałe 3h - co czyni podróż samochodem czy nawet samolotem mało sensowną.
  2. Dzięki Internetowi i Ekademii mogę promować, sprzedawać i dostarczać swoją wiedze i usługi z każdego miejsca w Polsce, a do Warszawy przyjechać nawet kilka razy w miesiącu na szkolenie czy konferencję.
No cóż, dzisiaj mamy podobno Blue Monday, więc nie było lepszego dnia na odpowiedź na pytanie: Gdzie organizować szkolenia i konferencje na żywo? Puszczenie oczka UWAGA NA KONIEC: To nie jest artykuł naukowy, ale poradnikowy dla firm z branży szkoleniowej i edukacyjnej.
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 980 czytelników