Free Interstitial Script

sobota, 23 marzec 02, 11:02

O Interstitials pisał już Wojtek Kyciak. Wtedy poznałeś wstępne informacje o Interstitials i mocno uproszczoną wersję kodu. Dotrzymuję obietnicy i udostępniam Ci przykład profesjonalnego Interstitial.

O Interstitials pisał już Wojtek Kyciak w artykule "Interstitials - skuteczna reklama pionierska" Wtedy poznałeś wstępne informacje o Interstitials i mocno uproszczoną wersję kodu. Czas abym dotrzymał obietnicy i udostępnił Ci przykład (prawie) profesjonalnego Interstitial.

Według definicji znajdującej się na stronie http://www.fastbridge.se/adformats/start.html (są tutaj przykłady wszystkich stosowanych masowo typów reklam), Interstitial to:

"Okno, które pojawia się, gdy odwiedzający porusza się między stronami. Interstitial pokrywa cały ekran i znika po pewnym czasie. Rozmiar Interstitial jest automatycznie dopasowywana do rozdzielczości ekranu."

Bardziej zaawansowane Interstitials, tzw. SuperStitials firmy Unicats lub mediabreak advance stosowany przez IDMnet, wykorzystują technikę "polite delivery" oraz ładują się w całości do bufora przeglądarki przed wyświetleniem. "Polite delivery" oznacza pobieranie danych w momencie, gdy pasmo jest wolne. Skrypt, który Ci zaprezentuję oczywiście nie posiada takich cech. Nie radzę więc szaleć z kilkudziesięciu kilobajtowymi reklamami w formacie Flash.

Co jest nam potrzebne?

Potrzebny jest nam skrypt, który (1) otworzy okno bez żadnych ramek, (2) rozszerzy je na całą powierzchnię ekranu niezależnie od rozdzielczości i (3) zamknie to okno po n-sekundach.

Poszukałem w sieci i z darmowych skryptów zmontowałem pierwszą (na świecie?) darmową wersję Interstitial. Całość składa się z dwóch części. Część pierwsza to skrypt odpowiedzialny za otwieranie okna. Kod źródłowy znajdziesz na stronie http://www.cneb.pl/cneb3/interstitial/kod.php. Część druga to strona, która będzie naszym Intestitial. W kodzie tej strony umieszczamy skrypt zamykający Interstitial po n-sekundach. Oto przykład dla 15 sekund;

<script>
setTimeout("top.window.close(),15000");
</script>

Formularze

Jeśli masz zamiar umieścić w Interstitial formularz, proponuję wersję z dwóch okien. W przeciwnym wypadku okno może się zamknąć w trakcie wypełniania formualrza. Pierwsze okno informuje, że "Masz jeszcze 15 sekund, aby zaprenumerować najlepsze czasopismo o e-biznesie" oraz zawiera link do drugiego. Drugie, które nie posiada skryptu samozamykającego, zawiera formualrz.

Zamykanie

Jeśli nie chcesz ryzykować reputacji, zawsze umieść w widocznym miejscu link zamykający Interstitial. Pamiętaj, że Interstitial nie posiada [x] w prawym górnym rogu. Oto przykład takiego linku:

<a href="javascript:top.window.close()">[zamknij]</a>

Kompatybilność

Sprawdziłem kompatybilność skryptu z NN 6.0. Działa poprawnie, chociaż NN nie pozwala ukryć paska z trzema ikonkami (Minimalizuj/ Przywróć/ Zamknij).

Dlaczego (prawie) profesjonalny?

Zaprezentowany skrypt zapewne nie umywa się do Interstitial firmy Unicast czy innych firm. Jest to jednak ciekawa i darmowa alternatywa dla małego i średniego e-biznesu.

Źródła:

http://javascript.internet.com
http://www.IDMnet.pl

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 790 czytelników