Jakiej aplikacji używać aby prowadzić konferencje audio-video?

środa, 30 maj 07, 12:00

Interesuje mnie skąd wziąć program audio-video-conference na własne potrzeby do rozmów z własną grupą? W moim przypadku jest to grupa grafików.

Interesuje mnie skąd wziąć program audio-video-conference na własne potrzeby do rozmów z własną grupą? W moim przypadku jest to grupa grafików.

Testowałem kilka rozwiązań, ale korzystałem dłużej tylko z dwóch.

HotConference

Ta aplikacja kosztowała mnie 44$ miesięcznie. Za tą cenę miałem 5 pokoi - unikalnych, każdy z innym logo itd.. Jeżeli wystarczy Ci jeden pokój to będzie Cię to kosztowało około 30$. Pod adresem: www.skocz.pl/czaty znajdziesz stronę z informacją na temat tej aplikacji.

HotConference działa w ten sposób, że każdy uczestnik konferencji musi pobrać sobie 300KB plik i zainstalować go na swoim komputerze. Program łączy się z serwerami dostawcy tej usługi i poprzez nie wysyła i odbiera dźwięk, video i treść czatów.

Moderator ma taki sam program zainstalowany, ale logując się jako moderator może nadawać dźwięk, video i wyświetlać ludziom strony.

Zaletami HotConference są:

  • Prostota obsługi
  • Duże możliwości
  • Niska cena

Ale ostatnio HotConference ujawnił też swoje wady:

  • Serwery usługodawcy coraz częściej padały uniemożliwiając prowadzenie audycji. Działo się to dosyć często w godzinach 18-20 – w USA w tym czasie był szczyt obciązenia – akurat w tym czasie ja prowadziłem audycje.
  • Program działał dobrze tylko pod Windows XP

Mimo bardzo wielu zalet, te dwie wady sprawiły, że po kilku miesiącach stosowania HC, zaczęliśmy szukać innego rozwiązania...

Czaty na NetCoaching.pl

Nie mogąc znaleźć niczego z dużymi możliwościami i o sensownym koszcie, połączyliśmy kilka rozwiązań i wdrożyliśmy czaty głosowe na NetCoaching.pl

Obecnie każdy zarejestrowany na platformie trener lub firma szkoleniowa może prowadzić swoje czaty głosowe za darmo, pod warunkiem, że mają serwer streamingowy. Serwer streamingowy pozwala nadawać dźwięk na żywo.

Osobiście korzystam z usług ServerRoom.us, ponieważ mają bardzo atrakcyjne ceny i łatwo w obsłudze panel.

Oprócz serwera potrzebujemy jeszcze WinAmp’a www.winamp.com i darmową wtyczkę SHOUTcast DSP http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml . Opis konfiguracji tego typu rozwiązania znajdziesz na http://www.streamhost.pl/konfiguracja_DSP.php

Aby utworzyć pokój dla konferencji, wystarczy w ramach kursu stworzyć składową CZAT i podać w jej ustawieniach Źródło dźwięku w postaci adresu serwera streamingowego, np: http://audio.domena.pl:1234 – możemy też podać adres pliku MP3 – wtedy słuchacze usłyszą nagraną wcześniej audycję, a my będziemy mogli skupić się na czacie tekstowym.

Czat (konferencja) wygląda tak:

Konferencje Audio-Video na NetCoaching.pl

 

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 965 czytelników