Sposoby na kompatybilność z Netscape

niedziela, 8 lipiec 01, 22:44

Każdy, kto tworzy bardziej skomplikowane strony ma problem z jedną rzeczą - kompatybilnością z Netscape. Oto kilka dobrych rad na kompatybilność stron z Netscape.

Każdy, kto tworzy bardziej skomplikowane strony, ma problem z jedną rzeczą - kompatybilnością z Netscape.

Nie chcę się wdawać w spory typu "Która przeglądarka jest lepsza?", "Czy warto pisać dla Netscape" itp. Faktem jest, że Netscape (dalej NN) inaczej interpretuje niektóre rzeczy od Internet Explorer'a (dalej IE) lub w ogóle nie rozpoznaje niektórych komend. Trudniej pisze się strony kompatybilne z NN, jednakże warto czasami zadbać, żeby strona pod tą przeglądarką była przynajmniej czytelna.

Mówiąc NN wszyscy mają na myśli wersję 4.x. Wersja 6 okazała się niewypałem i nie zyskała dużej popularności.

Oto kilka rad, które pozwolą użytkownikom NN czytać Twoją stronę.

Tabele

 1. Jeśli zdefiniujesz dla tabeli tło graficzne i zagnieśdzisz w niej drugą tabelę bez definicji tła, IE wyświetli ją z przeźroczystym tłem. Zakładamy, że to jest nasz cel. Niestety NN przypisze zagnieżdżonej tabeli to samo tło. Gram Gibson z DesignNewz proponuje stworzyć białego gifa 1x1 pixeli i zapisać go z białym kolorem przeźroczystym. Następnie przypisujemy naszego przeźroczystego gifa do zagnieżdżonej tabeli jako jej tło.

 2. Czasami zdarza się, że zostawiamy jedną komórkę pustą. IE nie widzi w tym nic złego, ale NN pominie całą tabelę, jeśli choć jedna komórka będzie pusta. Jeśli wielkość komórki nie jest ważna, wstaw do niej twardą spację:   W przeciwnym wypadku wypełnij tą komórkę gifem koloru tła i odpowiedniej wielkości.

 3. Jeśli przypiszesz tło graficzne do tabeli w znaczniku TABLE, w IE wszystko będzie w porządku, ale NN przypisze to tło każdej komórce. Nie możesz więc przypisywać tła graficznego znacznikowi TABLE.

Style

 1. Najbardziej uciążliwym problemem w przypadku używania styli jest odmienne interpretowanie wielkości czcionki przez NN. Przeszkadza to zwłaszcza w przypadku małych tekstów. Ja zawsze definiuję wielkość czcionki za pomocą punktów (pt). Problem polega na tym, że 7pt w NN jest nieczytelne. Rozwiązaniem jest powiększenie czcionki w samej przeglądarce - wtedy wszystko jest wyświetlane dobrze.

  Ja polegam na odwiedzających, którzy sami do tego dojdą. Można również napisać prosty skrypt w JavaScript, który wykrywając NN będzie wyświetlał okno alert z tekstem: zwiększ wielkość czcionki. Proponuję poszukać w bazach skryptów skryptu o nazwie "browser checker" i odpowiednio go przerobić. Strony ze skryptami znajdziecie w katalogu CzasNaE-Biznes.

  Tutaj proponuję testowanie, bo nie da się podać najlepszych rozwiązań. Przetestuj możliwości z definicją w pixelach i punktach i wybierz tą, która najlepiej Ci odpowiada.

 2. Zauważyłem, że czasami NN źle interpretuje właściwości w stylach, które zawierają spację po dwukropku przed wartością. Bezpieczną praktyką jest pisanie wartości zaraz po dwukropku.

  P {color: red}
  P {color:red} - tak jest pewniej.

 3. Nazwy klas (.klasa) i identyfikatorów (#identyfikator) muszą być jednym słowem i nie mogą zawierać żadnych znaków specjalnych typu - czy _. Wspominam o tym, ponieważ samemu swojego czasu zrobiłem stronę łamiąc tą zasadę i efekt był tragiczny.

  P.kolor_tla {background-color: red} - źle
  P.kolortla {background-color: red} - dobrze

Formularze

 1. W przypadku rozbudowanych graficznie stron z dokładnie wymierzonymi wymiarami każdej komórki, formularze to poważny problem. Najczęściej ujawnia się on przy próbie zamieszczenia formularza subskrypcji w layoucie. Idealnie dopasowujemy wielkość pól formularza tylko po to, by pod NN ujrzeć totalny chaos. Przyczyną jest wspomniana już odmienna interpretacja wielkości czcionki. Pod NN pola formularzy będą zawsze szersze niż pod IE.

  Istnieją dwa pewne rozwiązania. (1) Projektowanie formularza w taki sposób, aby pod NN miał odpowiednie rozmiary. Wtedy pod IE będzie on po prostu węższy. (2) Umieszczanie formularzy najdalej z prawej strony layoutu - tam gdzie jego wielkość nie będzie miała wpływu na resztę layoutu.

Podsumowanie

To na razie wszystkie rady, jakie przyszły mi do głowy. Nie ma przeszkód, aby kontynuować ten temat - potrzebuję jednak pomysłów. Propozycję proszę kierować na adres: pomysly@cneb.pl

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 966 czytelników