Czy mając sklep zbudowany na osCommerce można na takim sklepie zarabiać dobrze?

poniedziałek, 20 sierpień 07, 11:59

Obserwuję, że dużo ludzi, którzy robią zwyczajną sprzedaż, bez żadnej finezji, decydują się na postawienie prostego sklepu na osCommerce.

Obserwuję, że dużo ludzi, którzy robią zwyczajną sprzedaż, bez żadnej finezji, decydują się na postawienie prostego sklepu na osCommerce. Bardzo często osoby te sprzedają też na Allegro. E-sklep stawiają, by obniżyć koszty działalności – nie muszą płacić za wystawianie produktów.

Takie osoby budują nierzadko wiele podobnych sklepów, które mają tylko jakiś wycinek ich oferty. Robią to ze względu na łatwiejsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach sklepów tematycznych.

Takim prostym osCommercowym sklepom trudno jest zbudować markę, ponieważ są one robione prawie że na kolanie – wyglądają tak samo, mają tragiczną grafikę.

Oczywiście nie jest to reguła. Na osCommerce można zbudować ładny sklep, ale wiele takich sklepów wygląda identycznie. Jest to charakterystyczne np. dla sklepów z bielizną.

Takie proste sklepy osCommercowe są nastawione na klienta, który:

  1. znajdzie dany produkt przez wyszukiwarkę,

  2. przyjdzie,

  3. zamówi,

  4. zapłaci,

  5. wyjdzie

  6. i prawdopodobnie nie wróci dopóki ponownie nie znajdzie szukanego produktu przez wyszukiwarkę w tym sklepie.

Nawet jeżeli właściciele tych sklepów tego nie zakładają, to tak ten biznes działa.

Z pewnością jest to e-sklep na darmowym systemie to e-biznes, na którym da się zarobić.

Jeśli nie zmodyfikujemy znacznie systemu, aby sklep uzyskał własną osobowość i rozpoznawalną markę, musimy skupić się na wyszukiwarkach. Trudno bowiem zbudować markę sklepu, który wygląda w ten sposób, co 100 innych i nie jest przemyślany pod kątem budowania późniejszych relacji z klientem, cross-sellingu i up-sellingu (http://www.cneb.pl/a/up_cross_selling.html).

Ja polecałbym wdrożenie takiego e-sklepu w trochę ładniejszej szacie graficznej. Struktura nie musi być zupełnie inna. Wystarczy dobre zdjęcie (polecam www.istockphoto.com) i dobrze dobrane kolory.

Ale trzeba też uważać z szatą graficzną. Takie proste i brzydkie sklepy mają tę zaletę, że kojarzą się ze sklepami tanimi – wiele osób kupuje w nich właśnie ze względu na ceny. Jeśli postawimy na profesjonalny wygląd, ale zaniedbamy profesjonalny marketing – możemy więcej stracić niż zyskać.

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 98 146 czytelników