Jak ustrzec się przed plakietką SPAMMERA?

piątek, 13 grudzień 02, 21:35

Zdarzyło się tak, że moje dwa adresy e-mail znalazły się na czarnej liście. Na moje nieszczęście dowiedziałem się o tym na kilka godzin przed wysyłką numeru. Byłem niewinny, szybko to uznano.

PolSpam.org jest niekomercyjnym, otwartym projektem, prowadzonym przez kilkunastu administratorów różnych polskich serwerów, mającym na celu ochronę serwerów internetowych oraz użytkowników przed niechcianą pocztą. Realizowane jest to poprzez zbieranie i udostępnianie bazy adresów, z których wysyłany był SPAM.

Ostatnio moje dwa adresy e-mail znalazły się na tej liście. Na moje nieszczęście dowiedziałem się o tym na kilka godzin przed wysyłką numeru.

Nie było wątpliwości, że popełniono błąd. Po niespełna 2 godzinach potwierdzili to administatorzy PolSpam.

Ale ja też popełniłem błąd.

Wysłałem numer 2 godziny po usunięciu mojego adresu z bazy nie mając pojęcia o fakcie, że nie wszystkie serwery moich czytelników o uniewinnieniu wiedziały.

Musiałem powtórzyć wysyłkę dla 2% adresów, które zwróciły mój list z notą: "We don't accept spam!". A mogło być zdecydowanie gorzej.

Mam nauczkę na przyszłość.

Przestroga

Zawsze sprawdź kilka dni przed wysyłką swojej publikacji, czy nie znalazłeś się na liście PolSpam.org - www.polspam.org/browse.php

Profilaktyka

Są 3 kroki ku temu, aby szansa na znalezienie się na tej liście była bliska zeru. Te 3 kroki pozwolą Ci również zawsze wychodzić na swoje w kontaktach z PolSpam.

 1. nie spamuj

 2. koniecznie dodaj politykę prywatności na stronie, za pomocą której pobierasz adresy mail, i opisz w niej zakres wykorzystania tych adresów. Mało kto to przeczyta, ale będzie to bardzo konkretny dowód dla PolSpam. Tutaj polecam opieranie się na mojej polityce prywatności. Stworzyłem ją w oparciu o najlepsze przykłady z zachodu i Polski, zalecam więc przynajmniej jej przeczytanie.

  Opt-In - każdy subskrybent wcześniej poprosił, np. poprzez wypełnienie formularza lub wysłanie listu na odpowiedni adres, o znalezienie się na liście.
   

  Double Opt-In - po zgłoszeniu nowego czytelnika system wysyła na jego adres prośbę o potwierdzenie wpisu. Dopiero po potwierdzeniu adres jest dodawany do listy. W ten sposób masz pewność, że adres istnieje i że faktycznie jego właściciel poprosił o wpis.

 3. stosuj tylko metodę opt-in przy tworzeniu swojej listy. Najlepiej jednak jeśli będzie to double opt-in.

  Osobiście używam właśnie metody Double Opt-In dla mojej listy. Wykorzystuję w tym celu darmowy, ale bardzo dobrze napisany skrypt phpMyNewsletter

Ze wspomnianym w ostatnim numerze Paulem Myers'em nawiązałem dosyć interesującą dyskusję. Ostatnio dostałem od niego informację pasującą do tego artykułu:

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 98 237 czytelników