Jak skutecznie sprzedawać w e-biznesie produkty ubezpieczeniowe? Jak pozyskiwać klienta?

środa, 29 maj 13, 12:31

Pytanie z cyklu "100 pytań o e-biznes do Piotra Majewskiego"

Jeżeli chodzi o sprzedaż produktów ubezpieczeniowych w Internecie to, nie wiem jak to jest prawnie rozwiązane – czy można coś takiego robić, to jest jedna rzecz, a druga –  poza prostymi ubezpieczeniami typu OC samochodu, które jest wyliczane wg jasnych parametrów to myślę, że Internet powinien nie służyć do tego, żeby

sprzedawać coś tylko żeby pozyskiwać kontakty i budować sobie relacje z klientami już posiadanymi i klientami przyszłymi. Internet wykorzystałbym do prezentacji swojej oferty, budowy listy potencjalnych klientów (listę adresową), zarządzać listą obecnych klientów. Do jednych i do drugich wysyłać informacje edukacyjne. Wystarczy przygotować raz na tydzień, nie częściej, bo ludzi zamęczymy, jakiś ciekawy artykuł na temat ubezpieczeń albo przypadki jak komuś ubezpieczenia pomogły. Historie w stylu tej, jaką słyszałem: facet zorganizował konkurs golfowy z nagrodą miliona dolarów. Trzeba było trafić do dołka za pierwszym uderzeniem. Mało którą firmę byłoby stać, aby taką nagrodę ustanowić. Facet był mądry, poszedł do ubezpieczalni i ubezpieczył się, że ktoś to zrobi. Ubezpieczalnia sobie policzyła, że jest to praktycznie nie możliwe, więc koszty tego ubezpieczenia były niewielkie. On był całkowicie zabezpieczony, ubezpieczalnia też zarobiła praktycznie za nic, a reklama była niesamowita. Gazety się rozpisywały i masa ludzi próbowała to zrobić.

Historyjki tego typu mogą uświadomić ludziom, że ubezpieczenie to nie jest tylko OC, AC i inne, tylko, że wiele rzeczy można ubezpieczać i wiele rzeczy warto ubezpieczać. Tylko dopóki nie powiemy o tym ludziom w prosty sposób, nie w formie ulotki, tylko w formie historyjek albo wywiadów z osobami, które się ubezpieczyły i dzięki temu uniknęły jakiegoś nieszczęścia, czy miały pieniądze, żeby pokryć jakieś szkody i wysyłanie tego może nam zbudować lojalnych klientów, którzy będą do nas powracali.

Internet można tez wykorzystywać do przypominania ludziom o tym, że im się cos skończyło. Ja nie lubię, gdy ktoś do mnie dzwoni i mi przypomina, że cos tam mam opłacić. Wolę dostać to na papierze albo e-mailem i dopiero wtedy, kiedy nie przedłużę albo będzie bardzo mało czasu do przedłużenia, to wtedy dopiero warto dzwonić. W ten sposób zaoszczędzimy sobie kosztów, czasu obsługi klienta, bo to można zautomatyzować. Można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych,  żeby stworzyć taką bazę, która będzie zawierać dane o ubezpieczeniach naszych klientów i będzie wysyłać im przypomnienia w zadanych czasach. Nawet na sms i to jest niedrogie, wysłanie sms to jest teraz 20 groszy i można to zrobić przez Internet. A dopiero gdy będzie naprawdę mało czasu, to do niego będziemy dzwonić.

Internet nie zawsze służy do tego żeby sprzedawać. Można budować markę, relacje z klientami i zachęcać ich do spotkań na żywo.

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 98 142 czytelników