W jaki sposób skutecznie uniknąć nieporozumień i konfliktów?

poniedziałek, 5 luty 07, 22:00

Podczas kolejnej audycji dr Artur Lewandowski, autor Kod Umysłu, trener NLP z wieloletnim stażem przeprowadzi II część wykładu: W jaki sposób skutecznie uniknąć nieporozumień i konfliktów i w końcu za

Podczas 2 kolejnych audycji dr Artur Lewandowski, autor Kod Umysłu, trener NLP z wieloletnim stażem przeprowadził 2częściowy wykład:

W jaki sposób skutecznie uniknąć nieporozumień i konfliktów i w końcu zacząć harmonijnie komunikować się z innymi etycznie posługując się technikami wywierania wpływu i perswazji  (nawet, jeżeli do dzisiaj prawie każda Twoja rozmowa kończy się prawdziwą awanturą, a kiedy prosisz o coś drugą osobę, najczęściej słyszysz słowo "NIE" )

Z audycji możesz dowiedzieć się wiele na temat harmonijnego komunikowania się z innymi, perswazji i wywierania wpływu, pomimo, że pewnie od pewnego czasu interesujesz się już tą tematyką, być może czytałeś już kilka książek, a może nawet uczestniczyłeś w kilku szkoleniach.

Przypuśćmy, że chcesz przekonać swoją drugą połowę do tego, aby wybrała się z Tobą na długi, niedzielny, popołudniowy spacer, choć jednocześnie obawiasz się, że może woleć spędzić ten czas, leniwie siedząc przed telewizorem.

Załóżmy również, że możesz posłużyć się tylko jedną z z zaprezentowanych metod przekonywania.

Wariant A

"Może wybrałabyś się ze mną na spacer, aby pooddychać trochę świeżym powietrzem."

Wariant B

"Masz za sobą ciężki tydzień. Spędziłaś cały tydzień siedząc przed komputerem i ciężko pracując po 14 godzin dziennie w firmie, a przez ostatnie 4 godziny oglądaliśmy wspólnie ciekawe programy telewizyjne. Może wybrałabyś się ze mną na spacer, aby pooddychać trochę świeżym powietrzem."


A teraz zastanów się:

Jak sam zareagowałbyś, kiedy słyszysz każdy z obu wariantów?

Przy którym z tych dwóch wariantów chętniej i z większym przekonaniem powiedziałbyś: "tak"?

W którym przypadku trudniej byłoby Ci powiedzieć "nie"?

Jak sądzisz, w którym z tych dwóch wariantów wykorzystano kolejną, zwiększającą skuteczność, technikę perswazji?

Jak ty możesz wykorzystać tą technikę, aby zwiększyć swoją skuteczność w komunikowaniu się z innymi, np. z Twoimi bliskimi?


Odpowiedź na dwa ostatnie pytania poznasz już 5 lutego o 18.00, uczestnicząc w audycji Radio CNEB dotyczącej technik harmonijnego komunikowania się i wywierania wpływu.

Mało tego.

Podczas audycji nauczysz się posługiwać tą techniką.

Ale to wciąż dopiero początek.

Jak bardzo Twoje umiejętności rozwinie kolejna technika, którą poznasz podczas tej audycji?

Przypuśćmy, że chcesz przekonać w piątkowy wieczór 7-letnie dziecko do tego, aby odrobiło wszystkie zadane lekcje zadane na następny dzień jeszcze tego dnia i to przed wieczorynką. (zakładamy, że masz do czynienia z dzieckiem, które lubi
mieć własne zdanie i z trudnością reaguje na polecenia)

Załóżmy również, że również w tym przypadku możesz posłużyć się wyłącznie jednym z zaprezentowanych poniżej sposobów:

Wariant A

Piotrusiu chciałbym, abyś odrobił lekcje przed wieczorynką.

Wariant B

Piotrusiu, dzisiaj spędziłeś cały dzień w szkole, brałeś udział w 5 lekcjach, nawet przyniosłeś 3 piątki z klasówek.

Wyobraź sobie:

kiedy odrobisz wszystkie zadane lekcje dzisiaj, przed wieczorynką, to już od 19-tej będziesz mógł poświęcić cały weekend na zabawę, np. grę na komputerze, lub oddawanie się innym ulubionym przyjemnościom, tym bardziej, że w pełni zasłużyłeś sobie na tak długi odpoczynek.


Zastanów się teraz:

Czy już przynajmniej intuicyjnie domyślasz się, który z tych dwóch wariantów okaże się bardziej atrakcyjny dla tego 7-letniego dziecka?

Jak sądzisz, w czym tkwi perswazyjna siła wybranej przez Ciebie wersji?

Jaka kolejna technika została wykorzystana w wybranym przez Ciebie wariancie?

Czy wykorzystałem tylko jedną nową technikę, a może jest ich więcej?


Odpowiedź na dwa ostatnie pytania poznasz słuchając zapisu z audycji dotyczącej technik harmonijnego komunikowania się i wywierania wpływu.

Ale to nadal nie wszystko.

O ile częściej zaczniesz słyszeć podczas rozmów z innymi ludźmi słowa: "Tak, zgadzam się", kiedy zrozumiesz działanie tego wzorca?

Przypuśćmy, że Twój partner właśnie zaproponował Ci wspólny wyjazd na krótki urlop, do kraju, w którym zawsze świeci słońce, temperatura grubo przekracza 20 stopni, przed Twoimi oczami rozciąga się piękna, tropikalna plaża i lazurowo błękitne, ciepłe morze.

(kiedy piszę te słowa za oknem mojego gabinetu od kilku godzin pada śnieg, a całe niebo zasnute jest ciemnymi chmurami. Wierzę, że zgodzisz się ze mną, iż w takiej scenerii perspektywa wyjazdu może zabrzmieć kusząco.)

Który z dwóch niżej zaprezentowanych wariantów wakacyjnej propozycji zabrzmi dla Ciebie bardziej kusząco:

Wariant A

Kiedy pojedziesz ze mną na krótki urlop do ciepłych krajów, zapomnisz o pracy, o tej szarej, zimowej, polskiej rzeczywistości, zapomnisz o mrozie, widoku przemarzniętych ludzi, głośno szczękających zębami z zimna, ale przede wszystkim na tych kilka dni skutecznie uwolnisz się od monotonii codziennej pracy, oraz zapomnisz o Twoim upierdliwym szefie.

Wariant B


Kiedy pojedziesz ze mną na krótki urlop do ciepłych krajów, będziesz mógł całymi dniami wylegiwać się na ciepłym piasku, czując łagodne, przyjemne podmuchy tropikalnej bryzy. W każdej chwili będziesz mógł zażywać kąpieli morskich jednocześnie ciesząc się napawającymi optymizmem promieniami słońca. Już nie wspomnę o tym,że w takim miejscu spotkasz wyłącznie radosnych, uśmiechniętych, zrelaksowanych, cieszących się wypoczynkiem ludzi.


No więc:

Który z tych dwóch wariantów brzmi i wygląda dla Ciebie bardziej kusząco?

Jeżeli wybrałeś Wariant A, to dlaczego właśnie ten bardziej Cię przekonuje?

Jeżeli wskazałeś na Wariant B, to jaki mechanizm spowodował, że właśnie on zabrzmiał dla Ciebie bardziej przekonująco?

O co tak naprawdę chodzi i jak możesz to wykorzystać?


Tak, zgadłeś Uśmiech

Odpowiedź również na te pytania poznasz również słuchając zapisu audycji dotyczącej technik harmonijnego komunikowania się z innymi i etycznego wywierania wpływu.

No i tym razem już na koniec coś specjalnego:

W jaki sposób ta prosta technika pozwoli Ci skuteczniej rozbrajać zastrzeżenia Twoich rozmówców?


Przypuśćmy, że Twój partner zaproponował Ci ten wspólny wyjazd, jednak Ty tłumaczysz się, że masz dużo roboty w pracy i pomimo, że na urlopie nie byłeś już od ponad roku, musisz zostać i pozamykać najbardziej naglące sprawy. (co notabene nieustannie robisz już od półtora roku...)

Wariant A

"Rozumiem, masz dużo pracy i chcesz pozamykać najbardziej naglące sprawy, ale wyobraź sobie o ile szybciej to wszystko zrealizujesz, kiedy już wrócisz wypoczęty, z naładowanymi bateriami, z "naostrzoną piłą", po tygodniowym urlopie na tropikalnej wyspie."

Wariant B


"Rozumiem, masz dużo pracy i chcesz pozamykać najbardziej naglące sprawy i jednocześnie wyobraź sobie, o ile szybciej i dokładniej to wszystko zrealizujesz, kiedy już wrócisz wypoczęty, z naładowanymi bateriami, z " naostrzoną piłą", po tygodniowym urlopie na tropikalnej wyspie."


a teraz zastanów się:

Które z tych dwóch zdań brzmi dla Ciebie bardziej przekonująco?

Czy już zauważyłeś, jak niewiele oba warianty się od siebie różnią?

Który z tych wariantów skuteczniej rozbroi Twoje zastrzeżenie i dlaczego?

Zapis audycji i slajdy

Zobacz slajdy. Pobierz też  I część audycji i II część audycji.

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 790 czytelników