Silna wola inwestora, listy adresowe i budowanie społeczności

środa, 21 listopad 07, 00:05

Od redaktora

W zeszłym tygodniu przeprowadziliśmy trudną, ryzykowną, ale ostatecznie udaną operację zmiany serwera obsługującego FreeBota, impleBOTa i Allebota.W związku z przygotowaniami do przenosin, przenosinami i poprawianiem kilku błędów, które jednak się pojawiły, dopiero dzisiaj puszczam artykuły z zeszłego poniedziałku, czwartku i tego poniedziałku.

Artykuły są 3, dosyć długie, więc nie będę się dzisiaj rozpisywał. Powiem tylko, że wprowadziliśmy też ostatnio na Ekademia.pl:
 • zmiany w wysokościach prowizji - teraz można wybierać 10, 20 i 30% prowizji,

 • sposobie rejestracji firm i trenerów - nie trzeba już wysyłać podpisanych dokumentów,

 • sposobie rozliczania klientów firm szkoleniowych - teraz wszyscy klienci rozliczani są przez konta w systemie platnosci.pl należące do firm szkoleniowych, nie do Ekademii. Dodaliśmy pełen instruktaż zakładania nowego konta dla wszystkich zalogowanych firm szkoleniowych.
Na koniec zapraszam jeszcze do przeczytania ciekawego artykułu nt. telepracy, w którego powstanie miałem swój wkład.

Silna wola inwestora… jasne Puszczenie oczka

Inwestując po raz pierwszy w fundusz inwestycyjny założyłem sobie, że będzie to inwestycja długoterminowa. Przy takich założeniach przydaje się silna wola.

Gdy zyski są przeciętne

Pod koniec roku 2004 miałem bardzo dużo wydatków i zabrakło mi kilka tysięcy. Stanąłem przed trudnym wyborem - albo umorzyć prawie wszystkie jednostki w funduszu, albo pożyczyć pieniądze na miesiąc.

Nie wiem, dlaczego byłem tak cholernie głupi decydując się na umorzenie. Od pierwszej inwestycji (www.cneb.pl/a/fundusze_inwestycyjne) minęło kilka miesięcy mojego inwestowania i całkiem znośnych, ale nie rewelacyjnych zysków:

ARKA Zrównoważony od maja do grudnia 2004

Mając absolutną pewność, że pożyczone pieniądze mógłbym zwrócić w ciągu miesiąca lub szybciej, z durnej dumy wolałem umorzyć znaczną większość jednostek funduszu zrównoważonego.

15 grudnia dałem zlecenie na umorzenie wszystkiego oprócz 1000 zł, który musiał zostać, aby moje uczestnictwo nie zostało zlikwidowane. Przynajmniej tyle pomyślałem i postanowiłem nie tracić pół roku oszczędzania mając wizję tego, że za pół roku umarzanie jednostek nie będzie mnie już nic kosztowało (w ARCE po 12 mc oszczędzania nie ma już kosztów umorzenia jednostek).

16 grudnia 2004 wypłaciłem większość środków, a zaraz potem:

ARKA Zrównoważony w grudniu 2004

Dosłownie dzień później notowania zaczęły szybko rosnąć. ARKA weszła w nowy etap wzrostu chwilę po tym, jak umorzyłem większość jednostek. Ale to jeszcze nic - zobaczcie, co się działo w kolejnych miesiącach:

ARKA Zrównoważony w grudniu 2004 i w 2005

Żeby sytuację jeszcze lepiej ukazać, oto wykres od 5go maja 2004 (kiedy zakupiłem jednostki), do końca 2005:

ARKA Zrównoważony od maja 2004 do końca 2005

Pionowa przerywana i gruba kreska to koniec roku 2004.

W momencie zainwestowania cena jednostek poszła w dół i nie powróciła do poprzedniego stanu aż do końca sierpnia 2004. Czyli przez 4 miesiące “zarabiałem” na pokrycie kosztów zakupu jednostek.

A gdy po pół roku powolnego wzrostu, gdy u progu była hossa, ja umorzyłem większość jednostek.

Silna wola. W inwestowaniu długoterminowym jest ważniejsza niż stracona część zysku.

Całe szczęście moje dalsze inwestycje nie były tak nieprzemyślane.

Gwałtowne spadki

W połowie sierpnia 2007 był spory spadek na giełdzie i wycena wielu funduszy spadła do poziomu z lutego. Pewnie wiele osób w panice wypłaciło swoje pieniądze... bez sensu. Ja się tym nie przejąłem, chociaż jakby mi ktoś zabrał tyle ile straciłem z portfela, to pewnie bym inaczej zareagował Puszczenie oczka.

2 miesiące później wszystko zostało odrobione i mamy poziom z końcówki lipca.

Bardziej dobitnie: giełda w 2 miesiące odrobiła stratę, która zaprzepaściła 5 miesięcy wzrostu od lutego do lipca 2007.

Jeśli chodzi o moje inwestycje, to bardzo dobrze to widać na ARCE Akcji:

ARKA Akcji - spadek 16.08.2007

Jeszcze a propos ARKI. Można by pomyśleć, że uważam ARKĘ za najlepszy fundusz w Polsce. Tak nie jest. Ja po prostu się tym nie interesuję. Póki dobrze zarabia i jest w czołówce, nie chce mi się nic z tym robić.

Zainwestowałem jakiś czas temu, regularnie odkładam i tylko raz na 2 tygodnie zerkam, czy jeszcze zarabiam. Nie mam czasu tego śledzić na bieżąco, a już na pewno nie chce mi się skakać z jednego funduszu do drugiego - zwłaszcza, że zainwestowałem bezpośrednio w fundusz i musiałbym zapłacić podatek Belki, co zjadłoby całą korzyść ze zmiany funduszu.


Gdzie można znaleźć bazy osób posegregowane na grupy docelowe?

Istnieje np. firma Kompas Poland, która może Ci taką listę wygenerować na zamówienie albo możesz kupić od nich CD-ROM z listą firm na stronie www.PrzestanSzukacKlientow.pl .Kompass dysponuje tylko listą firm. Jeśli chodzi o osoby prywatne to najlepszym źródłem jest www.ACXIOM.pl (dawny Claritas).

Jest również szereg portali i serwisów tematycznych i ogólnych, które sprzedają mailingi do swoich baz danych. O ile ty nie będziesz miał dostępu do tych baz, to możesz zrobić taki mailing, który będzie kierował np. do jakiegoś darmowego kursu, bądź raportu, wymagającego zapisania się na Twoją listę adresową. Czyli wysyłasz mailing tylko po to, by zbudować swoja listę adresową.

Kupując listy adresowe w Internecie, trzeba uważać na listy spamerskie. Kupno 1 adresu e-mail od rzetelnego sprzedawcy kosztuje od kilkudziesięciu gr do 1zl. Jeśli ktoś oferuje maile za jakieś fragmenty grosza, to można być prawie pewnym, że są to listy spamerskie.

Przeczytaj też artykuł: Kupowanie bazy mailingowej z niepewnych źródeł http://www.cneb.pl/a/kupowanie_bazy_adresowej.html

A jeżeli ktoś zamieszcza swoje dane np. w książce telefonicznej to czy mogę do niego napisać?

Nie można. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną mówi, że zgoda na wysyłanie wiadomości handlowych, komercyjnych nie może być domniemana. Zgoda taka powinna być wyraźna i dana Tobie bezpośrednio, bądź dana komuś z zaznaczeniem, że ta osoba może przenieść tę zgodę na osoby trzecie.

Czy jeżeli chce wysłać ofertę do różnych firm - znalezionych np. w Panoramie Firm - to czy najpierw muszę wysłać zapytanie? Jak ono powinno brzmieć?

Zapytanie nie zawierających żadnych informacji o charakterze handlowym nie jest niezgodne z prawem, nie można uznać tego za spam w świetle prawa. Jednak może być tak, że odbiorca takiego zapytania zgłosi Cię do swojego providera i on najczęściej uzna to za spam. Możesz zostać zablokowany decyzją providera.

Biorąc pod uwagę, że sam Onet.pl stanowi często około 25% zróżnicowanych list adresowych, jedno zgłoszenie do administratora dużego portalu i możesz stracić jedną czwartą całej swojej obecnej i przyszłej bazy adresowej.

Podsumowując

Aby zbudować stargetowaną listę adresową...

Inne metody prędzej czy później ściągną na Ciebie problemy.


Jak zbudować społeczność wokół forum dyskusyjnego? Jak zachęcić czytelników by pisali?

Zbudowanie aktywnej i rozwijającej się społeczności wokół forum internetowego to dosyć delikatne zadanie. Dużo zależy od tego, na jakich ludzi trafisz i od ich chęci do merytorycznego wypowiadania się na forum.

Z biznesowego punktu widzenia lepiej gdy ludzie piszą mniej a konkretnie, niż gdy rozpisują się tak naprawdę o niczym. Z moich obserwacji wynika, że bardzo aktywne fora dyskusyjne trudno przekuć na korzyści dla ich twórców - chyba, że stawiamy po prostu na reklamy.

Jak to było z Merytorium.pl?

Ja już na samym początku istnienia Forum CNEBa, gdy było ono jeszcze darmowe, wprowadziłem hasło dostępowe. Hasło trzeba było wpisać wraz z loginem w okienku logowania zanim jeszcze mogliśmy zalogować się na własne konto. Hasło było wspólne dla wszystkich i było wysyłane w biuletynie CNEBa.

W tamtym czasie, żeby być na forum, trzeba było zapisać się na Darmowy Biuletyn CNEBa i regularnie go czytać, by to hasło mieć - hasło zmieniałem co tydzień i wysyłałem w biuletynie.

Takie proste ograniczenie sprawiło, że odsiałem osoby, które chciały powiedzieć coś mniej sensownego. Ludzie czuli, że skoro tyle kroków zrobili, są w jakiejś bardziej wartościowej społeczności, quasi zamkniętej społeczności, więc zaczęli dyskutować bardziej sensownie. Dzisiaj takie ograniczenie dodatkowo zlikwidowałoby problem botów automatycznie i masowo spamujących fora różnymi śmieciami i reklamami.

Hasło na wybrany katalog albo cały serwis pozwoli Ci założyć większość providerów. Ewentualnie możesz skorzystać z prostego skryptu PHP: www.cneb.pl/download/haslo.zip

Jeżeli chcesz mieć forum to możesz stworzyć zwykłe forum w phpBB i zahasłować dostęp za pomocą funkcji u providera, pliku .htaccess, albo za pomocą ww. skryptu PHP.

Jeśli chcesz zahasłować dostęp do phpBB za pomocą ww. skryptu PHP, wstaw linię require("./haslo/pass.php"); na początku pliku config.php. Do tego pliku phpBB zawsze się odwołuje, więc bez podania hasła nie będzie możliwe wejście w żadne miejsce na forum.

Po roku, gdy forum zawierało już bardzo dużo wartościowych dyskusji i dynamicznie się rozwijało, wprowadziłem opłaty. To był ryzykowny ruch - byłem jednym z pierwszych w Polsce, ale się opłacił. Na forum zaczęły udzielać się wartościowe osoby, które wcześniej tylko czytały.

Odpłatność forum jest naturalnie formą ograniczenia dostępu.

Ekademia.pl pozwoli Ci bezpłatnie założyć zamknięte forum dyskusyjne. Dostęp możesz ograniczyć tylko za pomocą hasła, za pomocą wymogu opłacenia dostępu albo nawet za pomocą hasła i wymogu opłacenia dostępu. W trzecim wypadku możesz stworzyć elitarną, płatną społeczność, do której zaprosisz tylko wybrane osoby - np. najlepszych klientów.

Na Ekademii możesz stworzyć:
 • kurs w "formacie towarzyskim" - czyli jedno duże forum bez podziału na kategorie
 • kurs w "formacie tematycznym" - w ramach którego możesz utworzyć dowolną liczbę forów dyskusyjnych spełniających rolę oddzielnych kategorii.

Od samego początku wprowadziłem też dosyć kontrowersyjny sposób moderowania forum. Wycinałem nieraz całe tematy albo większe ich części, jeśli forumowicze wpadli w pułapkę bezsensownej dyskusji. Działanie to nierzadko spotykało się z protestami forumowiczów, których posty wyciąłem. Protesty wysiały na forum kilka dni, po czym je również usuwałem.

Aby jednak nie robić wrażenia cenzury, utworzyłem kategorię "Rozmowy biznesmenów", gdzie z założenia jest miejsce na luźne rozmowy, w tym narzekania na Administratora.

Z perspektywy czasu nie żałuję tak mocnego moderowania. Kilka osób się zraziło do forum, ale były to głównie osoby gadające po próżnicy.

Przez pierwsze lata udzielałem się niemalże w każdej dyskusji dbając w ten sposób o to, by forum cały czas żyło. Potem - gdy miały miejsce w moim życiu osobistym ważne zmiany - znacząco zmniejszyłem częstotliwość wypowiadania się na forum. Ten ruch z jednej strony pokazał, że forum żyje już swoim życie. Jednak brak "zainteresowania" Administratora miał też negatywny wpływ na liczbę nowych dyskusji i ogólnie dynamikę forum.

Dzisiaj udzielam się w dyskusjach, które mnie interesują lub w których mam coś sensownego do powiedzenia. Zauważyłem też, że w miarę regularne wypowiadanie się na własnym forum poprawiło jego dynamikę i jakość dyskusji. Nie jest to najprawdopodobniej zasługa mojej osoby, ale samego faktu, że właściciel forum się nim interesuje.

Budowanie społeczności krok po kroku

 1. Społeczność musi być w jakimś sensie zamknięta. Na przykład grono.net jest popularne, bo można zarejestrować się tam jedynie z polecenia innego użytkownika - mnie do grono zaprosił chyba Mateusz Chłodnicki ze Złotych Myśli dawno temu Puszczenie oczka. W grono.net został wprowadzony dosyć radykalny system ograniczonego dostępu - historia pokazała, że skuteczny. |

  Tak działa ludzki umysł - jeśli coś jest niedostępne to automatycznie wyżej to cenimy.
 2. Silne moderowanie. Innymi słowy usuwanie niewartościowych wypowiedzy w stylu, „tak”, „nie”, „to jest głupie” itd.

  Na początku spotkasz się ze sprzeciwem, ale długofalowy efekt jest nieoceniony pod względem merytoryczności wypowiedzi. Z biegiem czasu nie będziesz musiał prawie nic moderować, bo forumowicze sami przyjmą zasady i będą zwracali uwagę innym.

 3. Dużo pisz. Trzeba na początku samemu generować dyskusje i się w nich udzielać.

  Funkcjonuje rada, by wywoływać kontrowersyjne tematy dyskusji. Moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie. Rzeczywiście ludzie będą dyskutować, ale dyskusje często będą jałowe i bezsensowne. Dlatego uważam, że lepiej zaczynać merytoryczne dyskusje i cały czas się udzielać.

  Jak nie masz pomysłów, rób na forum przegląd prasy - opisuj ciekawe artykuły. To może być początek do wielu ciekawych dyskusji.

 4. Nie mów wszystkiego w pierwszym poście. Ja taki błąd popełniałem. Miałem tendencję do pisania bardzo długich postów, które traktowały temat całościowo. Rezultat był taki, że często po moim poście następował koniec dyskusji. Ponieważ budujemy społeczność a nie serwis, nie jest to oczekiwany rezultat.

  Jeśli masz dużo do powiedzenia, na początek ujawnij część swojej wiedzy, tak by inni mieli też szansę się wypowiedzieć. Potem stopniowo dodawaj kolejne przemyślenia w kolejnych postach. Jeśli chcesz aby społeczność się rozwinęła, załóż, że nie wiesz wszystkiego najlepiej.

 5. Ważne, by było widać ruch na forum. Ktoś wchodzi i widzi np. 15 dyskusji na kategorię. To za mało. Zniechęcająco. Lepiej mieć mniej kategorii bardziej popularnych. Każde dobre forum pozwala w późniejszym czasie dodać nowe kategorie i przenieść do nich część dyskusji ze starych kategorii.
 6. Ściąganie fajnych, np. znanych osób na forum. Ja tej techniki nie stosowałem świadomie. Raz na jakiś czas na forum pojawiała się osoba znana albo ze znanego serwisu. Większość takich osób to fajni ludzie, którzy chętnie rozmawiają i wnoszą bardzo wiele do dyskusji. Jeśli więc możesz, zaproś ciekawe osoby na forum na początek do jednej, konkretnej dyskusji. Ew. poproś o dłuższą wypowiedź na poruszany w dyskusji problem i potem ją zacytuj.

 7. Ważne są też spotkania na żywo. Warto spotkać się chociaż raz w roku w klubie, w sali szkoleniowej albo chociaż za pomocą radia internetowego. Ja trochę późno zacząłem takie spotkania - po 4 latach, ale okazało się, że mają one bardzo pozytywny wydźwięk. Część osób, która np. mnie nie lubiła, zmieniła o mnie zdanie. Na prawdę warto. Koszt organizacji takiej imprezy to maksymalnie kilka tysięcy złotych, albo nic, jeśli uczestnicy zrzucą się po kilkadziesiąt złotych.

  Zobacz też, jak zorganizować radio internetowe i spotkania na żywo.

 8. Nagradzaj użytkowników, nawet za komentarze negatywne, ale konstruktywne. Mogą to być nagrody pieniężne albo można dogadać się z kimś, np. z firmą z Waszej branży, by w zamian za promocję, sponsorowanie Twojego serwisu, dawałaby coś, co byłoby wartościowe dla Twoich użytkowników. Ja tego jeszcze nie robiłem, ale pewnie w końcu spróbuję.
 9. Przemyślane rangi. Niektóre fora dyskusyjne pozwalają Ci nadawać rangi użytkownikom. Osobiście uważam, że rangi nie powinny być wartościujące - powinny pokazywać tylko aktywność użytkownika. Wyobraź sobie np., że właściciel jednego z największego serwisu w Polsce zaczyna dyskutować na Merytorium.pl z rangą: Początkujący. Jest to nieco niepoważne. Na Merytorium.pl mamy więc m.in. Przechodniów, Przyjaciół rodziny, Członków rodziny i Dusze towarzystwa.
To wszystko.


Ostatnio na Merytorium.pl?

Przyjmowanie płatności zagranicznych przez platnosci.pl

W tej dyskusji jest na razie jedna odpowiedź, ale za to bardzo konkretna.

(1750) komentarz: Strategia Ekspercka w Polskich realiach

Czy realizując strategię ekspercką lepiej promować domenę z własnym nazwiskiem, czy niezależną marką?

Faktura VAT a faktura proforma i raty

Ciekawa, konkretna dyskusja odpowiadająca na pytanie: Czy wykonawca może mi wystawić fakturę VAT dopiero po zapłaceniu przeze mnie wszystkich rat, czy też powinien wystawiać faktury VAT na bieżąco przed zapłaceniem przeze mnie każdej z rat?

(1787) komentarz: 10 przykazań zarządzania listą adresową

Dyskusja o tym, co ludzie robią z listami adresowymi, których nie czytają - podpowiem, nie wypisują się.

Baza + korespondencja seryjna = jak?

Jakim programem najlepiej przygotować korespondencję seryjną?

Wybór sposobu opodatkowania dochodów

Trochę opinii praktyków i specjalistów dot. sposobów opodatkowania dochodów - polecam początkującym biznesmenom.

Rozpoznawanie błędnych adresów w FreeBot/impleBOT

Trochę się w tym temacie działo ostatnio, więc polecam zajrzeć do tego wątku.

CRM i Contact Center w jednym - serwisowa.pl

Bardzo ciekawa i jak się później okazało prosta w obsłudze usługa. Zamierzam przetestować, bo wstępnie poza niedoskonałościami w kwestii usability strony, usługa ta zrobiła na mnie dobre wrażenie.

Jaki serwis oferujacy darmowe dane pogodowe?

Doszły nowe wątki w tym temacie.

Gdzie wykupić serwer www?

Pytanie, jakie prędzej czy później zada sobie każdy właściciel e-biznesu. Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Proszę o ocenę strony www.fprot.pl

Bardzo rozbudowana ocena serwisu sprzedającego oprogramowanie antywirusowe.

Nie zgłoszenie rachunku firmowego w US a konsekwencje

Jak w temacie.

SMS

Trochę na temat masowego wysyłania SMSów.

Materiały prasowe

O serwisach rozprowadzających nasze notki prasowe.

Jak prosić o rekomendacje, referencje?

Jak w temacie - dorzućcie swoje uwagi.

Ha, obejscie prawa ? - ciekawy sposób na mailing

Niektórzy myślą, że da się obejść ustawę antyspamową. Da się, ale...

Sklep SOTE, wysokie obroty i co dalej?

Jak zintegrować sklep SOTE z programem fakturująco-księgującym? - jeśli znasz odpowiedź, pomóż koledze.

Jaki VAT od dochodu z AdSense?

Opodatkowanie dochodów AdSense - Gazeta Prawna

Temat dosyć popularny i generujący sporo pytań. Na część z nich znajdziesz odpowiedź w tej dyskusji.

Koszty uzyskania przychodu, a umowa o dzielo.

Jak w temacie. Dosyć rozbudowana dyskusja.

Mailing promocyjny

Jak zaprojektować kampanię dla nowego serwisu z randkami... połączonymi ze śniadaniem ;)

CRM na ostro

Tylko dla ludzi z poczuciem humoru.

[ZLECĘ] Zaprojektowanie serwisu finansowego

... opartego o sprzedaż usług pp bankiera. Forumowicz czeka na oferty.

"Europejski" formularz rejestracyjny dla firm

O jakie dane pytać europejskie firmy, aby mogły dokonywać transakcji przez nasz serwis?

Jak wypromować portal społecznościowy w Europie

Trudne zadanie. Razem z innymi forumowiczami staramy się rozwiązać ten problem.

Opodatkowanie handlu wirtualnymi dobrami - Gazeta Prawna

Ciekawy artykuł dla osób handlującymi np. przedmiotami z gier i innymi niematerialnymi produktami.
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 975 czytelników