Slajdy - najprostsza, skuteczna forma video sprzedażowego lub edukacyjnego

poniedziałek, 18 wrzesień 17, 12:00

Najprostszą, skuteczną i jednocześnie bardzo lubianą przez Internautów formą video są slajdy z dźwiękiem. Zwykłe slajdy z Powerpointa lub makowskiego Keynote zgrane z dźwiękiem. Trener prowadzi wykład, a slajdy się zmieniają. Nic więcej. Do przygotowania takiego video nie potrzeba żadnej płatnej technologii...


Nawet jak ktoś nie ma PowerPointa czy Keynote, to mamy Google Docs. Każdy z tych programów umożliwia wygenerowanie prezentacji w formie plików graficznych.
  1. Robimy w wybranym programie do prezentacji zwykłe statyczne slajdy i potem eksportujemy je do plików jpg. Każdy slajd jako osobny plik jpg.
  2. Nagrywamy video, które omawia te slajdy. Odpalamy slajdy w trybie prezentacji na komputerze, włączamy mikrofon. Możemy, ale nie musimy nagrywać ekranu. Mamy slajd, mówimy, klikamy dalej, slajd, mówimy i tak do końca.
  3. Usuwamy z nagrania tylko pomyłki, yyyy, eee, pauzy i inne niepotrzebne rzeczy - dowolny program do edycji audio nam wystarczy - np. bardzo fajny Audacity, w którym można nawet dźwięk poprawić.
  4. Mając audio i pliki jpg montujemy video w dowolnym programie - na Windows jest darmowy Shotcut https://www.shotcut.org/. Apple iMovie też będzie świetny. Z lepszych darmowych Davinci Resolve albo dowolny inny program.
W programie do obróbki video:
  • wstawiamy najpierw audio na główną ścieżkę. Następnie na drugiej ścieżce albo doklejając do nagrania wstawiamy kolejne slajdy. One pojawiają się nam jako takie kwadraciki o określonym czasie trwania. Zwykle 3-4 sekundy. Rozciągamy te “kwadraciki”/klipy tak, aby pokrywały się z dźwiękiem.
  • ew. w niektórych programach z 1 ścieżką, najpierw wklejamy wszystkie slajdy, potem dodajemy ścieżkę dźwiękową w postaci nagrania i odpowiednio wydłużamy czas trwania slajdów.
Klikamy eksport i mamy gotowy film.

Prościej być nie może i każdy z Was ma na swoim komputerze, albo może za darmo ściągnąć oprogramowanie do tego, żeby to zrobić.
  • Shotcut można za darmo ściągnąć na Windows/Mac/Linux.
  • iMovie na Mac jest za darmo w App Store.
  • Audacity do nagrywania, cięcia i korekcji dźwięku
  • Do prezentacji PowerPoint, Keynote, Google Docs albo cokolwiek innego
My przez wiele lat tylko w ten sposób robiliśmy filmy video i produkty. Zawsze się to sprawdzało. Nikomu nie przeszkadzało. Powiem więcej. Takie filmy video często utrzymują dłużej zaangażowanie niż filmy z kamery. Nadal większość webinarów to zwykłe slajdy i głos trenera.

Nawet gdy robicie filmy "full-motion"/“z kamery” dobrze by było, żeby pojawiały się jakieś slajdy. Dlatego my często jeśli nie ma rysowania na tablicy czy kartce, w trakcie edycji wmontowujemy slajdy.

Ciągłe patrzenie na kogoś tylko mówiącego jest dosyć męczące i mocno obniża zaangażowanie oglądających. Nawet Steve Jobs, gdy miał swoje dwugodzinne “Keynote Speaches” to i tak pojawiały się tam slajdy.

Dźwięk i slajdy możecie dopracować i dopasować idealnie. Nie ma ryzyka, że coś nie wyjdzie, bo możecie takie nagrania poprawiać w nieskończoność minimalnym kosztem.

Jak również za darmo zrobić prezentacje znacznie efektowniejsze i skuteczniejsze?

Gdybyście chcieli zrobić prezentację ze slajdami ale zdecydowanie bardziej efektowną, ale nadal minimalnym nakładem energii i inwestycji to

Ograniczony dostęp

Reszta jest ograniczona do osób, które mają aktywny dostęp do:

lub

Zaloguj się, jeśli już go masz

 

Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 789 czytelników