Jak nie stracić pozycji w wyszukiwarkach przez program partnerski?

czwartek, 10 luty 05, 23:08

Jeśli masz program partnerski, nie chcesz, aby Twoja strona straciła pozycję w wyszukiwarkach i chcesz uniknąć nieuczciwej konkurencji pomiędzy partnerami, przeczytaj ten artykuł.

Jeśli masz program partnerski, nie chcesz, aby Twoja strona straciła pozycję w wyszukiwarkach i chcesz uniknąć nieuczciwej konkurencji pomiędzy partnerami, przeczytaj ten artykuł.

Technika, którą opiszę, pomoże Ci utrzymać pozycję Twojego serwisu w wyszukiwarkach i wyeliminować nieuczciwą konkurencję pomiędzy partnerami.

Maskowanie linków partnerskich

Jeśli dbasz o swoich partnerów, na pewno uczysz ich, że link partnera (np. www.strona.pl/?pp=X) należy zamaskować (powstaje np. www.tinyurl.com/6baqo).

Partnerzy zwykle maskują linki z pomocą serwisu www.tinyrul.com, www.skocz.pl lub innych, podobnych. Linki zamaskowane za pomocą tego typu serwisów mają pewną właściwość. Wyszukiwarki (zwłaszcza Google) nie widzą przekierowania i indeksują Twoją stronę www pod adresem przekierowania.

Wkrótce znajdujesz w wyszukiwarce masę wpisów zawierających tytuł, opis Twojej strony oraz... adres przekierowania zamiast Twojej domeny. Rezultat jest taki, że Twoja wysoko wypozycjonowana strona może bardzo szybko poszybować w dół.

Wiem coś o tym, bo stało się to ze stroną www.webhandel.pl.

Nie dość, że tracisz pozycję w wyszukiwarkach, to powstaje nieuczciwa konkurencja. Partnerzy Twojego programu partnerskiego, którzy zarejestrowali się wcześniej, korzystają z faktu, że ich przekierowania wcześniej znalazły się wyszukiwarkach. Oczywiście nie byłoby nic w tym złego, gdyby byli autorami wypozycjonowanego w ten sposób serwisu.

Jest na to rada

Należy zabronić wyszukiwarkom indeksowania strony, jeśli jest to przekierowanie. Na szczęście nie jest to trudne zadanie. Wystarczy prosty skrypt PHP:


<?php
$domena = $HTTP_HOST;
$domena = strtolower($domena);

if (($domena != 'www.cneb.pl' 
&& $domena != 'cneb.pl') 
|| isset($t)) {

   echo"<META NAME="ROBOTS" CONTENT"NOINDEX,FOLLOW">";

} else {

  echo"<META NAME="ROBOTS" CONTENT"FOLLOW,INDEX">";

}
?>
  1. Skrypt należy koniecznie umieścić pomiędzy znacznikami <HEAD> i </HEAD> Twojej strony.

  2. "cneb.pl" zamień na Twoją domenę.

  3. "$t" zamień na parametr, za pomocą którego partnerzy przekazują swój identyfikator do programu partnerskiego.

  4. Zauważ, że pozwalamy wyszukiwarce podążać za linkami na stronie (FOLLOW). Zamień to na NOFOLLOW, jeśli masz na stronie względne linki, ponieważ możliwe jest takie zamaskowanie domeny, że będzie ona wyglądała, jak normalnie zaparkowana domena.

I to wszystko.

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 98 148 czytelników