Jak zacząć swój e-biznes?

wtorek, 20 marzec 07, 12:00

Chciałbym jakiejś porady dotyczącej założenia swojej pierwszej dochodowej strony. Od czego zacząć, na czym się skupić najbardziej na początku, tu chodzi mi głównie o pasywny dochód.

Są cztery elementy składające się na sukces w Internecie: pomysł, czas, praca i pieniądze. Tworzą one wzór na potencjał biznesu:

idea2 * czas * praca * log(pieniądze)

IdeaZacznijmy od tego, jak wygląda wykres idei w pierwszej ćwiartce układu współrzędnego. Na pionowej linii mamy efekt, na poziomej unikalność idei. Do pewnego momentu na takim wykresie wzrost jest powolny. Czyli do momentu, kiedy idea jest mało unikalna ma ona mały wpływ na efekt..

Biznesy, które są tylko kopiami innych biznesów, czyli maja mało unikalną idee mają też małe szanse na wysoki potencjał.

Później pojawiają się idee ciut lepsze. Wystarczy, że idea jest trochę lepsza a efekt nam rośnie coraz szybciej, tak jak w wykresie kwadratowym. To znaczy, że wystarczy mieć trochę lepszą idee niż konkurencja, aby osiągnąć zdecydowanie lepszy rezultat.

Czas i pracaKolejny wykres to jest wykres czasu i pracy. Znowu na osi pionowej mamy efekt a na osi poziomej zaangażowanie czasu i pracy. I ten wykres wygląda jak wykres liniowy, czyli prosta pod kątem 45 stopni, im więcej wkładasz czasu, im więcej czekasz, im więcej wkładasz pracy tym większy efekt, ale proporcjonalnie. W przypadku idei, troszkę lepsza idea dawała dużo większy wzrost efektu. W przypadku czasu i pracy niestety tak nie jest.

Wydawałoby się, że wystarczy tylko pracować dobrze, długo i wytrwale, żeby osiągnąć sukces. Niestety tak nie jest. Dlatego, że niektóre koszty maja tendencje by rosnąć szybciej niż liniowo. Powiedzmy, że koszty zatrudnienia pracowników rosną nam jak wykres kwadratowy. My się rozwijamy systematycznie powolutku, ale nam koszty rosną dramatycznie i bankrutujemy, w momencie przecięcie się tych dwóch linii.

Skupianie się głównie na czasie, czyli czekanie wyłącznie na rezultat i wkładanie maksimum pracy do biznesu nie jest sposobem na sukces.

PieniądzeTrzeci wykres, wykres logarytmiczny dotyczy pieniędzy. Znowu na linii pionowej mamy efekt a na linii poziomej zaangażowanie pieniędzy. Taki wykres ma dwie ciekawe cechy.

  1. Do pewnego momentu, do momentu przecięcia się wykresu z osia pozioma, mamy ujemny efekt. Czyli jeżeli nie mamy w ogóle pieniędzy, albo nie mamy pieniędzy na ten podstawowy start to będzie nas to ciągnęło w dół. Zawsze jakiejś pieniądze są potrzebne, niewielkie, ale zawsze. Później przez jakiś czas, troszkę więcej pieniędzy daje nam znacznie wyższy efekt.
     
  2. Niestety (albo na szczęście – zależy od tego ile pieniędzy mamy) im dalej, im więcej mamy pieniędzy tym przełożenie na efekt jest coraz mniejsze. Wiec mitem jest, że żeby zrobić biznes trzeba mieć dużo pieniędzy.

Wystarczy, więc dobra idea i odpowiednia ilość czasu i pracy plus minimum pieniędzy.

Musisz mieć te ideę.
Na idei musisz się skupić.

Przeczytaj też artykuł: Jak znaleźć ideę, która pomoże mi osiągnąć sukces? (www.cneb.pl/a/idea_na_sukces.html)
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 975 czytelników