Aktualizacja nt. książki (TL;DR; byłem chory ;-)

poniedziałek, 5 grudzień 16, 14:05

Nie publikowałem ostatnio dalszych części książki OdZeraDo10tys z powodu zapalenia oskrzeli - nadal pisałem, ale jakoś brakowało mi przekonania, że wymęczony kaszlem i lekami mogę poprawnie ocenić jakość tekstu przed jego wypuczeniem... zwłaszcza, że niektóre fragmenty są kontrowersyjne.

Wracam do żywych i pojawią się też lada dzień kolejne części książki.

Oczywiście technologia mnie nie oszczędziła i w najsłabszym fizycznie dla mnie ostatnio okresie odleciał nam w siną dal dysk na macierzy, co ostatecznie przyspieszyło proces migracji Ekademii na zacznie (dokładnie 5x) większą maszynę. Ta zmiana i tak była planowana, ale takie sytuacje przyspieszają plany.

Mam taką zasadę, że jak leci dysk w wysłużonym serwerze to jest to znak, że trzeba zmienić cały serwer a nie tylko uszkodzony dysk. Macierz chroni nas przed utratą danych, ale nie chroni przed tym brak rozsądku lub zbytnia oszczędność.

Cały proces wymagał niestety przepisania (jak zwykle) znacznej części skryptów i przekonfigurowania na nowo usług... kto wie jak zmieniał się PHP i MySQL ten wie dlaczego. Nie obeszło się wczoraj bez problemów, ale szybko każdy zgłoszony został rozwiązany. Cały czas też wyszukujemy tych, które przeoczyliśmy - w końcu to 500 000 lini kodu.

Efekt jest taki, że Ekademia aktualnie po prostu lata. RAMu wykorzystujemy ledwie 12% - a serwer nie jest jeszcze ostatecznie zoptymalizowany.
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 821 czytelników