Google WAVE nie zostąpi e-maila

czwartek, 3 grudzień 09, 11:14

Google WAVE to przełomowe podejście Google do tematu komunikacji Internetowej. Google wzięło wymyślonego 40 lat temu e-maila i zastanowiło się, jakby e-mail wyglądał, gdyby wymyślono go dzisiaj.

Połączyli więc systemy komunikacyjne z wielu popularnych systemów web 2.0 i swoich w nowy standard komunikacji: WAVE.

Zalążkiem WAVE jest GMAIL, który grupuje wszystkie e-maile z jednym tematem w dyskusję. WAVE dodał do tego znacznie więcej czyniąc komunikację dotyczącą jednego zagadnienia z 1 lub większą liczbą osób prawie wygodną.

PRAWIE robi wielką różnicę.

Google wdrożyło w WAVE funkcję, która moim zdaniem przesądzi o porażce tego systemu w drodze do zastąpienia e-maila. Podobnie, jak Google DOCS, WAVE pokazuje nam na żywo, co piszą inni użytkownicy, co pozwala wciąć im się w słowo. Powstaje swoisty czat.

BEZ SENSU.

Ta funkcjonalność jest bezsensowna. Jej użyteczność poza zabawą jest wielce wątpliwa. Oczywiście mało użyteczność to nic wielkiego. Problem polega na tym, że prawdopodobnie ta funkcjonalność niemiłosiernie spowalnia dodawanie własnych treści do WAVE, jeśli dyskusja ma kilku zalogowanych w danym momencie użytkowników.

Prowadzę obecnie duży WAVE z 70 wypowiedziami i 5 osobami. Gdy wpisuję odpowiedź bezpośrednie w WAVE, system wpisuje 1 literę na 3 sekundy. Przez to moje komentarze muszę pisać w notatniku i przeklejać do WAVE.

Być może to wina Dual Core 1,6 w moim Macbook Air, ale dzisiaj mamy szał na netbooki, nie można więc tworzyć aplikacji masowych, które wymagają dużej mocy obliczeniowej. Z tego samego powodu my w Ekademii dzielimy dane na mniejsze fragmenty i coraz więcej z nich zaciągamy ajaxem dopiero, gdy są potrzebne, a nie w momencie wczytania strony.

Google powinno zrezygnować z synchronizacji w czasie rzeczywistym i powinno wprowadzić paginację długich dyskusji - inaczej użytkowanie WAVE będzie ograniczone do szybkich maszyn.
Komentarze (1)
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 966 czytelników