Jak powinien wyglądać portal miejski?

poniedziałek, 23 kwiecień 07, 10:00

Jeden z czytelników poprosił mnie o ocenę jego portalu miejskiego dla Częstochowy. Muszę przyznać, że jest to najlepiej zaprojektowany portal miejski, jaki miałem przyjemność odwiedzić...

Jeden z czytelników poprosił mnie jakiś czas temu o ocenę jego portalu miejskiego www.czewka.pl dotyczącego Częstochowy. Muszę przyznać, że jest to najlepiej zaprojektowany portal miejski, jaki miałem przyjemność odwiedzić... chociaż nazwa czewka jakoś mi nie leży... ale nie mieszkam w Częstochowie, więc nie wiem, czy jest to popularny skrót nazwy tego miasta.

Serwis będę porównywał z portalem trojmiasto.pl, z którego często korzystam i który moim zdaniem jest przykładem źle zaprojektowanego portalu. Oczywiście to porównanie nie jest do końca sprawiedliwe, bo w Częstochowa jest znacznie mniejszym miastem od wszystkich 3 miast Trójmiasta.

Niemniej jednak uważam, że projekt czewka.pl dałoby się przeskalować do potrzeb dużej aglomeracji bez znacznej utraty użyteczności.

Strona główna

Strona główna - czewka.pl

Strona główna to najsłabszy element portalu. Większość znajdujących się tutaj informacji jest jakby potrzebna, ale mam wrażenie ich przesytu - może to tylko kwestia projektu graficznego, który jest dosyć ciemny, z mocnymi kolorami i przez to przytłaczający.

Może więcej światła (białych przestrzeni), albo jaśniejsze kolory i większa czcionka przynajmniej niektórych elementów uczyniłaby stronę główną przyjemniejszą dla oka.

Menu z lewej

Menu z lewejTo jest jeden z najmocniejszych punktów portalu. Zamiast setek linków, buttonów i formularzy:
  1. strona główna
  2. przegląd pracy
  3. i niezbędnik !
Ten ostatni jest wyjątkowo przydatny, bo pozwala zapomnieć o książce telefonicznej - wszystkie najważniejsze adresy, telefony są pod ręką.

Dodałbym może obok adresów linki do maps.google.com albo mapa.pf.pl aby łatwiej było znaleźć te miejsca.

Dla mnie jest to przykład bardzo dobrze przemyślanego usability serwisu.

Przykład chyba zupełnie nieprzemyślanych menu bocznych z trojmiasto.pl:

kolumny boczne - trojmiasto.pl

To są kolumny lewa i prawa. Rozumiem reklamy - portal na nich zarabia. Ale cała reszta informacji moim zdaniem jest całkowicie zbędna. Wprowadzają one tylko zamęt. Szczerze się zastanawiam, czy trojmiasto.pl badało popularność tych elementów.


Menu obrazkowe górne

Menu obrazkowe górne - czewka.pl

Kolejny mocny punkt od strony użyteczności (usability) serwisu, to górne menu obrazkowe. Znajduje się tutaj kilka dużych, zrozumiałych ikon kierujących do katalogu obiektów oferujących różne usługi. Ważne, że ikony zostały podpisane - brak podpisu pod ikonami to częsty błąd w projektowaniu nawigacji serwisu.

Brakuje mi tutaj tylko kin - domyślam się, że są takowe w Częstochowie.

Aby uświadomić sobie użyteczność powyższegorozwiązania, porównajmy go z menu górnym na trojmiasto.pl:

Menu góne - trojmiasto.pl

Różnica jest porażająca. Bardzo często zaglądam na trojmiasto.pl by sprawdzić, co grają w kinach. Zwykle wpisuję cały adres http://www.trojmiasto.pl/kino/ - dopiero dzisiaj, pisząc ten artykuł, zauważyłem, że w górnym menu jjest ikona KINO! Dzięki milionom linków poniżej ikon, ikony zupełnie się nie wyróżniają.

Katalog obiektów usługowych

Klikając na jedną ze wspomnianych ikon trafiamy do katalogu obiektów usługowych w mieście:
Katalog obiektów usługowych - czewka.pl
Katalog ma jasny podział na wpisy płatne i darmowe. W porównaniu do trojmiasto.pl:

Katalog branżowy - trojmiasto.pl

Znowu widać przewagę czewka.pl. Umieszczenie spisu w tabelce z jasnym podziałem na nazwę, adres i dane kontaktowe czyni ich katalog znacznie bardziej przejrzystym. Aby być jednak uczciwym, muszę zaznaczyć, że logo jest lepszym wyborem od malutkiego zdjęcia, na którym niewiele widać. Ponadto linki we wpisach płatnych na czewka.pl mogłyby być aktywne.

Możliwość łatwej oceny obiektów usługowych na trojmiasto.pl to duży plus tego portalu pomagający budować społeczność.

Pod nazwą wpisów płatnych i za danymi kontaktowymi wpisów darmowych jest miejsce na umieszczenie przycisków umożliwiających ocenę obiektu. Dodałbym też przycisk info (podlinkowanie zdjęcia/logo nie musi być dla wszystkich jasne) i przycisk www. Jeśli byłyby zgrabnie zaprojektowane, nie zepsułyby przejrzystości serwisu.

Płatna prezentacja obiektu usługowego

Kolejny mocny punkt serwisu to płatne prezentacje obiektów usługowych. Na samej górze znajdziemy pełne dane kontaktowe i godziny otwarcia. Obok coś, czego jeszcze nie spotkałem na portalach lokalnych - filmik nagrany w lokalu i udostępniony poprzez YouTube.com - proste, ale genialne.

Osobiście oprócz pustego lokalu nagrałbym też filmik w czasie, gdy są w nim ludzie - to dałoby prawdziwy obraz tego, jakich ludzi możemy spotkać w danym miejscu i jakiej możemy posłuchać muzyki - a o to przecież często chodzi.

Niżej znajduje się opis, a obok opisu galeria zdjęć.

Jeszcze niżej umieszczono dodatkowe informacje (m.in skrócony cennik) oraz ogłoszenia. Obok mapka z maps.google.com - kolejny prosty, ale genialny pomysł

Na samym dole pole na komentarze. I tutaj mamy słaby punkt. Dodanie komentarza wymaga rejestracji. Jest to oczywiście logiczne z punktu widzenia właścicieli serwisu, jednak do momentu zdobycia większej popularności umożliwiłbym komentowanie bez potrzeby rejestracji.
Płatna prezentacja obiektu usługowego - czewka.pl

Dział dla reklamodawców

W dziale Reklama umieszczono dobrze przygotowaną ofertę podzieloną na grupy klientów z dokładnymi opisami, co mieście się w usłudze:Dział dla reklamodawcow - czewka.pl

Brakuje jednak informacji o popularności serwisu, na podstawie której można by szacować rentowność takiej inwestycji.

Podsumowanie

Podsumowując, czewka.pl to bardzo dobrze zaprojektowany portal miejski. Jest bardzo użyteczny, od razu wiadomo,  gdzie kliknąć, aby uzyskać interesujące mnie dane. Słabym punktem portalu jest moim zdaniem zbyt mała czcionka, dużo szarych kolorów, które czynią projekt ciężkim w odbiorze i słabo zaprojektowane elementy społecznościowe.

Niemniej jednak uważam, że można się z tego projektu wielu rzeczy o projektowaniu użytecznych serwisów nauczyć.
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 806 czytelników