Można pożegnać 800x600

czwartek, 5 kwiecień 07, 12:00

Liczba internautów przeglądających strony www w rozdzielczości 800x600 pixeli spadła poniżej 10% w marcu 2007 roku według danych ranking.pl.

Liczba internautów przeglądających strony www w rozdzielczości 800x600 pixeli spadła poniżej 10% w marcu 2007 roku według danych ranking.pl.

Ranking.pl - rozdzielczość 2007-04-01
Źródło: Gemius SA, gemiusTraffic, 2007-04-01, ranking.pl

Moim zdaniem daje to pełne moralne prawo projektowania stron pod rozdzielczość 1024x768 wykorzystywaną według tych samych statystyk przez 70% polskich internautów.

Oczywiście wiele serwisów - zwłaszcza tych z nurtu Web 2.0 (pl.wikipedia.org/wiki/Web_2.0) - już od dawna jest zaprojektowane pod tą rozdzielczość. Ja jednak sądzę, że dopiero teraz jest to w pełni uzasadnione.

Mimo faktu, że już tylko 10% użytkowników przegląda strony w 800x600, projektując stronę pod wyższą rozdzielczość uważałbym, aby za 780 pixelem licząc od lewej krawędzi serwisu nie umieszczać ważnych informacji, a na pewno umieściłbym treść serwis tak, aby mieściła się w tych pierwszych 780 pixelach.

Możesz mieć wątpliwości, co do projektowania stron www, które 10% użytkowników nie będą w całości mieściły się na ekranie. Weź jednak pod uwagę fakt, że większość internautów nie zwraca wielkiej uwagi na prawą stronę ekranu (www.poynterextra.org/eyetrack2004/viewing.htm) - możesz więc umieścić po tej stronie, za 780 pixelem, informacje mniej ważne, które jednak chcesz mieć na stronie.

Czy większa przestrzeń oznacza więcej informacji na stronie?

Mimo iż jest to logiczny wniosek, obecne nurty w projektowaniu stron www idą w przeciwnym kierunku. Mimo "moralnie" dostępnej większej przestrzeni na stronach www, wiele serwisów dzisiaj zawiera mniej różnych informacji na jednej stronie i skupia się na przekazaniu głównej treści plus informacji mniej ważnych coraz częściej z prawej strony serwisu. Nurt ten wywodzi się bezpośrednio od blogów i coraz częściej przenoszony jest do innego typu serwisów www.

Moim zdaniem tak właśnie powinno być.

Mając więcej miejsca na stronie, polecam zwiększyć czcionkę i sprawić, aby treść strony była jak najbardziej zachęcająca do czytania. Naturalnie nie we wszystkich serwisach www taka rada ma sens.

Przestrzegam jednak przed zachłyśnięciem się dodatkowymi 200 pixelami i zawaleniem (inaczej tego nazwać się nie da) strony www masą najróżniejszych informacji.

Co do moich serwisów, planuję zająć się projektem cneb.pl w niedługim czasie i z całą pewnością obecny projekt będzie ostatnym dostosowanym do 800x600.
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 975 czytelników