recenzja: Marketing w Internecie

niedziela, 6 styczeń 02, 15:10

Dzięki tej książce poznasz zarówno działania liderów rynkowych, jak i małych firm, które dzięki pomysłowości i wiedzy osiągają równie dobre rezultaty przy bardzo niskich kosztach...

Marketing w Internecie - Strategie dla małych i dużych firm"Dzięki tej książce poznasz zarówno działania liderów rynkowych, jak i małych firm, które dzięki pomysłowości i wiedzy osiągają równie dobre rezultaty przy bardzo niskich kosztach. Po jej przeczytaniu będziesz mógł sam zająć się promocją witryny internetowej..."

Tak brzmi oficjalne streszczenie treści nowej książki pt. "Marketing w Internecie: Strategie dla małych i dużych firm" napisanej przez Piotra Guziura i wydanej przez wydawnictwo Helion. Ile jest prawdy w tym streszczeniu?

Musze przyznać, że się trochę zawiodłem, błędnie oczekiwałem podręcznika marketingu internetowego. Mniemam jednak, że wynikło to z mojego przyzwyczajenia do publikacji skupiających się prawie wyłącznie na praktyce i z subiektywnego podejścia osoby "siedzącej w marketingu" od dawna. Abstrahując od moich przyzwyczajeń i oczekiwań, książka w sposób jasny przedstawia marketing w Internecie. Oczywiście jest to duży skrót, bo na 150 stronach z trudem można pomieścić całość wiedzy o każdym poruszonym w niej zagadnieniu. Powiedziałbym więc, że jest to przewodnik po marketingu internetowym.

Obawiam się, że jednak wykreowałem obraz niezbyt pożytecznej książki, a ta książka taka nie jest. Obiektywnie jest to wartościowe źródło wiedzy dla osób początkujących. Zalecałbym nawet rozpoczęcie przygody z marketingiem od tej książki, ponieważ sam CzasNaE-Biznes nie przedstawia w sposób wyczerpujący wiedzy podstawowej.

Trzeba przyznać autorowi, że poruszył większość aspektów marketingu internetowego. Jedynie faktyczne zawężenie reklamy do bannerów jest zbyt dużym skrótem. Reszta zagadnień jest opisana dobrze, w tym najbardziej ciekawie promocja w wyszukiwarkach i katalogach oraz programy partnerskie. Te dwa tematy zostały naprawdę szeroko i merytorycznie na dobrym poziomie opisane.

Nie obeszło się bez niedociągnięć, o których wspomnę z dziennikarskiego obowiązku. Niekonsekwencja w tłumaczeniu na język polski fachowych terminów trochę irytuje. Wyraźnie brakuje wyjaśnienia niektórych terminów, co przy "łopatologicznym" podejściu do innych tematów czyni książkę nierówną. Z takich technicznych niedoróbek jednak najpoważniejszą jest znikoma liczba adresów stron z szerszym ujęciem opisywanego materiału. W przypadku tego typu przewodników duża liczba odsyłaczy jest obowiązkowa.

W podsumowaniu książka wypada dobrze. Szczerze proponuję ją osobom początkującym i do nich powinna być kierowana. Myślę też, że osoby mające problemy z dobrym zaplanowaniem swojej działalności marketingowej mogłyby z powodzeniem użyć tej książki jako tła do planu marketingowego swojego e-biznesu.

Marketing w Internecie - Strategie dla małych i dużych firm
autor: Piotr Guziur
ISBN: 83-7197-510-4
wydawca: Helion
format / stron: A5 / 260
strona domowa: www.helion.pl
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 967 czytelników