recenzja: Psychologia SZEFA

czwartek, 10 luty 05, 21:32

Jak poradzić sobie w najbardziej typowych dla szefa sytuacjach? Jak rozpocząć szefowanie, karać, nagradzać i komunikować trudne decyzje? Tego wszystkiego dowiesz się z tej ksiażki.

Psychologia SZEFA. Szef to zawód

Jak poradzić sobie w najbardziej typowych dla szefa sytuacjach? Jak rozpocząć szefowanie, karać, nagradzać i komunikować trudne decyzje? Jak rozmawiać z przełożonymi i zwalniać podwładnych? Jak rozwiązywać problemy pracowników ich własnymi rękami?

Na te pytania odpowiada książka "Psychologia SZEFA. Szef to zawód", którą dosyć dawno dostałem z OnePress a dopiero niedawno się za nią wziąłem.

Jeśli spojrzeć na spis treści, można by stwierdzić, że to pozycja typowa. Byłaby taka, gdyby nie dwie jej cechy. Te dwie cechy czynią z niej poradnik BARDZO praktyczny z punktu widzenia polskiego szefa.

Dobre, bo polskie

Po pierwsze książka jest napisana przez polskich psychologów i szefów za razem. Mamy w niej dawkę teorii zweryfikowanej przez praktykę i DOSTOSOWANEJ do polskiej rzeczywistości.

Autorzy prezentują algorytmy zachowań opracowane w polskich realiach. Ma to zabezpieczyć Cię przed wpadkami, jakie podobno generuje ślepe przekładanie technik z Zachodu na polski grunt.

Zamiast teorii

Drugą cechą są właśnie wspomniane algorytmy. Zamiast teorii dostajemy konkretną listę czynności, jakie krok po kroku należy wykonać, aby osiągnąć pozytywny rezultat.

Na szczęście nie zostajemy sami sobie z teorią do zrozumienia. Każdy algorytm zachowania jest poparty konkretnym przykładem (zwykle przykładowym dialogiem) z komentarzami oraz podstawą teoretyczną.

W rezultacie po przeczytaniu książki nie możemy się nie zgodzić z zaprezentowanymi sposobami. Nie możemy też niestety wykręcić się od ich stosowania stwierdzeniem: "OK. Wierzę, że to działa, ale nie wiem jak to zastosować".

I to jest właściwie jedyna wada tej książki.

Political incorrect

Dodatkowo czytanie umilają trafne i często niepoprawne politycznie anegdoty cudownie oddające polskie realia - zero słodzenia.

Polecam tym, którzy zatrudniają lub zatrudniać zamierzają.

Psychologia SZEFA. Szef to zawód tytuł: Psychologia SZEFA. Szef to zawód
autorzy: Jerzy Gut i Wojciech Haman
wydawnictwo: Wydawnictwo OnePress
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 975 czytelników