Czy Znaczniki META są jeszcze istotne?

wtorek, 8 październik 02, 14:20

Znaczniki META nie są istotne... właśnie taką informację od dłuższego czasu jeden po drugim przekazują eksperci z zachodu. W sytuacji polskich wyszukiwarek jest to jednakże tylko część prawdy...

Znaczniki META nie są istotne... właśnie taką informację od dłuższego czasu jeden po drugim przekazują eksperci z zachodu. Danny Sullivan w końcu stwierdził: "... idea znaczników META Keywords jest martwa, martwa, martwa." (ang. ... meta keywords tag is dead, dead, dead.). Znacznik META Description nadal jest używany w budowaniu rankingu, ale również traci na ważności.

Tylko jedna z największych wyszukiarek świata nadal przywiązuje wagę do znaczników META, w tym META Keywords. Inktomi.

Inktomi, czytaj Infoseek, czytaj Onet.pl.

Na zachodzie tak, Danny Sullivan może twierdzić, że używanie tagu META Keywords nie ma sensu i ma rację. Ale pozycjonując w rodzimych wyszukiwarkach, możesz nie brać jego stanowiska pod uwagę. Onet.pl używa silnika Inktomi. Ponadto nasz lider nie tylko korzysta z tych znaczników, ale również używa ich do kreowania rankingu.

Standardowo produkt Inktomi ocenia słowa kluczowe w znaczniku TITLE 8x wyżej niż w treści strony, a słowa w znacznikach META 4x wyżej. Takie są ustawienia standardowe, które administrator wyszukiwarki Onetu może dowolnie zmieniać.

Nie ma wątpliwości, że znacznik META Keywords traci na znaczeniu. Ale TITLE i META Description nadal są traktowane wysoko.

Reklama Twojej strony

Nawet pomijając te fakty, z treści META Description zostanie utworzony opis Twojej strony w rankingu. Dopóki wszystkie polskie wyszukiwarki nie zaczną opisywać strony w rankingu za pomocą informacji wyciągniętych z treści dokumentu, musisz starać się o dobry opis w META Description.

Na razie możesz być pewien, że znaczniki TITLE i META Description są reklamą Twojej strony. Traktuj je jak reklamę, bo ona codziennie walczy z setkami innych. To jest pierwszy znak Twojego profesjonalizmu dla istotnej części odwiedzających Twoje strony.

Mądrze przygotowane META Keywords

Wróćmy do META Keywords. Dodanie w tym tagu słowa kluczowego nie występującego w treści dokumentu nie da Ci dobrej pozycji w rankingu. Nie dzisiaj. META Keywords wzmacniają wybrane słowa z reszty dokumentu i tak powinny być traktowane.

Zamiast rozcieńczać częstotliwość głównych słów kluczowych setką innych umieszczonych w META Keywords, wyciągnij te najistotniejsze, faktycznie występujące w treści dokumentu i wstaw je do tego znacznika.

Krok po kroku

 1. Najpierw dopracuj tytuł i opis strony. Dobrze by było, aby sama treść dokumentu też była wersją ostateczną. Umieść taką stronę bez META Keywords na serwerze.

 2. Następnie odwiedź jeden z dwóch serwisów, które wynajdą na danej stronie najpopularniejsze słowa kluczowe i wyświetlą listę według procentu występowania w stosunku do reszty słów.

  KeywordCount
  www.keywordcount.com

  Zaznacz, że chcesz uzyskać dane dotyczące 50 najpopularniejszych słów. W KeywordCount zaznacz:

  Include comment tags [No]
  Include ALT tags [Yes]
  Include META keywords [No]
  Include META description [Yes]

 3. Jeśli w wyniku pojawią się popularne słowa nieistotne w procesie pozycjonowania, zamień powtórzenia na ich synonimy. W ten sposób uatrakcyjnisz tekst i polepszysz pozycję słów istotnych. Możesz też wykluczyć z analizy te słowa i ponowić proces.

 4. W tym momencie zastanów się jeszcze, czy podane statystyki są prawidłowe w stosunku do Twoich założeń. Jeśli istotne słowa kluczowe mają za małą wartość, przebuduj treść strony i powtórz proces od pkt. 1

 5. Skopiuj tabelę z wynikami dla poszczególnych słów kluczowych do Worda za pomocą komendy Wklej specjalnie > Tekst niesformatowany. Następnie za pomocą narzędzia Zamień > Zamień Wszystko zamień:

  "%" -> "[nic]"
  "^#" -> "[nic]" - kasuje cyfry
  "[spacja][spacja]." -> ","

  Informacje w [] są komentarzem, pomiń "".

  Właśnie stworzyłeś sobie zestaw dla znacznika META Keywords danej strony. Proponuję powtórzyć operację dla każdej ważniejszej strony.

  Inktomi nie planuje na razie rezygnować ze znaczników META - zmienia się tylko ich waga. Administrator wyszukiwarki Onet.pl również nie wyłączyła ich obsługi. Tymczasem jest to nadal istotny element w pozycjonowaniu na rodzimym rynku.

ZASOBY

Znaczniki META
cneb.pl/cneb1/meta.php

The Search Engine Report, Oct. 1, 2002: Death Of A Meta Tag
searchenginewatch.com/sereport/02/10-meta.html

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 969 czytelników