Mam wrażenie, że część osób zamiast na siłę rozciąga swoją stronę na 1000 pixeli szerokości...

Pisałem kilka miesięcy temu, że można pożegnać 800x600 (www.cneb.pl/a/koniec_800x600.html). Dzisiaj mam wrażenie, że część osób zamiast słowa "można" widzi słowo "trzeba" i na siłę rozciąga swoją stronę na 1000 pixeli szerokości (pamiętaj 20 pixelach dla paska przewijania pionowego).

Fakt, że większość osób ogląda strony www w rozdzielczości 1024x768 lub większej NIE oznacza, że zmieniły się stałe od zawsze preferencje ludzkiego umysłu co do maksymalnej długości linii tekstu.

Tak jak kiedyś, tak i dzisiaj optymalna długość linii to  50 do 70 znaków. Szerszy tekst po prostu źle się czyta. Gdy już ustalisz wielkość czcionki, dopasuj szerokość bloku tekstu do tego wymogu.

Jeśli masz wątpliwości, to odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego gazety, mając do dyspozycji pół metra szerokości dzielą tekst na 30-50 znakowe kolumny? Dlaczego nie publikują wszystkiego w 1 kolumnie? Jeśli sądzisz, że tylko ze względów estetycznych, to niestety jesteś w błędzie.

To dodatkowe 200-250 pixeli, które zyskaliśmy ostatnimi czasy wykorzystaj na umieszczenie na stronie dodatkowych, NIE KRYTYCZNYCH informacji. Pamiętaj, że to co z prawej strony otrzymuje najmniej uwagi Internautów - vide badanie EyeTrack III (www.cneb.pl/a/2655.html).
Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 98 298 czytelników