Jak stworzyć, wysyłać i zarządzać własnym e-zinem lub newsletterem za darmo? Część III

niedziela, 30 kwiecień 06, 11:00

W poprzedniej, drugiej części pokazałem, jak zbudować listę adresową. Gdy już mamy system zarządzania listą adresową i samą listę, która cały czas się powiększa, warto zacząć wysyłać do niej newslette

W poprzedniej, drugiej części pokazałem, jak zbudować listę adresową. Gdy już mamy system zarządzania listą adresową i samą listę, która cały czas się powiększa, warto zacząć wysyłać do niej newslettery lub e-ziny. Tym tematem zajmiemy się w tym artykule.

Krok 3: Wysyłanie numerów e-zina lub newslettera

Wspomniałem już, że FreeBot.pl nie posiada modułu wysyłania mailingów. Nie posiada, ponieważ tego typu moduł generowałby ogromne obciążenia serwera i tym samym koszty, a FreeBot.pl jest narzędziem darmowym.

Na rynku znajdziesz bardzo wiele narzędzi do wysyłania mailingów. Skrypty do instalacji na serwerze, usługi oraz programy desktopowe. Jeśli któryś przypadnie Ci do gustu, korzystaj z niego. Jeśli jednak nie chcesz wydać ani złotówki i chcesz mieć proste w obsłudze narzędzie, skorzystaj z Mailera.

Mailer to skrypt udostępniony użytkownikom FreeBot.pl, który należy zainstalować na własnym serwerze www. Skrypt ten pozwala wysyłać jednorazowe mailingi do listy adresowej budowanej za pomocą FreeBot.pl. Mailer nie wykorzystuje bazy danych, wszystkie dane są zapisywane w plikach tekstowych na Twoim serwerze. Wystarczy więc serwer www z obsługą PHP.

Mailera pobierzesz z pierwszej strony panelu FreeBot.pl po zalogowaniu się. Znajdziesz go po prawej stronie. Znajdziesz też tam informacje, jak zainstalować Mailera.

Oto kroki, jake musisz wykonać, aby zainstalować Mailera:  

 1. Pobierz Mailera z pierwszej strony panelu FreeBot.pl, po zalogowaniu się.
 2. Rozpakuj archiwum na dysku - np. za pomocą PowerArchiver
   
 3. Skopiuj wszystkie pliki na serwer www - np. do katalogu www.twojadomena.pl/mailer/

  UWAGA: Plik lib.php należy przesłać w trybie binarnym.
   
 4. Otwórz w przeglądarce adres mailera (np. www.twojadomena.pl/mailer/)
   
 5. Zaloguj się jako: admin (hasło: admin)
   
 6. Przejdź do zakładki Ustawienia i wprowadź prawidłowe dane. “Dane Twojej listy adresowej” i “Twoje dane” polecam skopiować z zakładki Ustawienia Twojego konta na FreeBot.pl. Dzięki temu odbiorcy mailingów skojarzą Cię i nie oskarżą Cię o spam.

Gdy już zainstalujesz i skonfigurujesz Mailera, możesz wysłać mailing. Jego treść może być dowolna. Mnie nic do tego, ponieważ mailing wysyłasz z własnego serwera i poprzez Twoje konto e-mail, Ty jeden odpowiadasz za ewentualne naruszenie prawa czy cudzej prywatności.

Aby wysłać mailing za pomocą Mailera:

1. Przejdź w panelu FreeBot.pl do zakładki Subskrybenci i kliknij na link "Zdefiniuj/zmien filtr".

Lista subskrybentów

2. Następnie wyczyść wszystkie pola, jeśli jakieś zdefiniowałeś. Zaznacz pola statusu "aktywny" i "koniec". Kliknij “Filtruj listę subskrybentów”

Zdefiniuj filtr

Oczywiście możesz ustawić inaczej filtr, jeśli chesz ograniczyć listę odbiorców. Nie polecam zaznaczać "zrezygnował" w statusie, ponieważ mail do tych osób może sprowadzić na Ciebie problemy. To samo tyczy się statusu "oczekuje".

3. Po zdefiniowaniu filtru musimy wyeksportować listę subskrybentów z twojego konta na FreeBot.pl. W tym celu w zakładce Subskrybenci kliknij na "Eksportuj X subskrybentów".

Lista subskrybentów


4. Następniej kliknij na przycisk "Eksportuj do Mailera".

Eksportuj do Mailera


Na dole strony pojawi się lista subskrybentów.

Lista wyeksportowanych subskrybentów


5. Zaznacz (Ctrl+A) i skopiuj (Ctrl+C) listę subskrybentów.

6. Zaloguj się do Mailera i przejdź do zakładki Subskrybenci. Wklej (Ctrl+V) listę subskrybentów i kliknij “Aktualizuj”.

Mailer - lista subskrybentów

7. Przejdź do zakładki Wiadomość i zdefiniuj temat i treść maila. Kliknij "Dodaj e-mail".

Definiowanie wiadomości


8. Przejdź do zakładki Wyślij mailing- tutaj możesz wysłać swój e-mail. Gdy potwierdzisz chęć wysłania mailingu, system rozpocznie wysyłkę.

Wysyłanie wiadomości

Mailer wysyła maile co 20 sekund. Liczbę wysyłanych na 1 sesję maili określasz w ustawieniach. Nie polecam podawać zbyt wysokich wartości, skrypt może się zawieszać i trzeba będzie ręcznie odświeżać stronę.

Każdy adresat, do którego został wysłany mail, zostaje usunięty z listy subskrybentów. Dzięki temu mailing możesz przerwać i wznowić w dowolnym momencie. Mailer zacznie wysyłkę w momencie, w którym ją zakończył. Pod koniec wysyłki lista subskrybentów będzie pusta.

Mailer sam wstawia na końcu maila informację o polityce prywatności identyczną z tą, którą wstawia FreeBot.pl, tj:

Otrzymałeś/aś ten list, ponieważ zgodziłeś/aś się
na wpisanie na listę adresową autorespondera: 
Nazwa Twojej Lista Adresowej 

Zobacz Politykę Prywatności tego autorespondera:
http://www.adres.polityki.prywatnosci.pl

Jeśli chcesz się wypisać z tej listy, otwórz:
http://www.freebot.pl/r/ZZZZ/YYY


Jeśli adresat kliknie na link, zostanie usunięty z listy na Twoim koncie FreeBot.pl (nie z listy w Mailerze). Przy wysyłaniu kolejnego mailingu, gdy będziesz eksportował listę adresową, nie będzie na niej już osób, które wypisały się w wyniku mailingu. Innymi słowy FreeBot.pl + Mailer tworzą zgrany, prawie bezobsługowy zespoł do obsługi listy adresowej, wysłania numerów e-zinu czy newslettera.

W następnej, czwartej części, dowiesz się, jak wysyłać reklamy i archiwalne numery newslettera.

Komentarze
Newsletter

Newsletter CzasNaE-Biznes

Cotygodniowa dawka darmowych artykułów od Piotra Majewskiego - ojca chrzestnego polskiego małego e-biznesu...

Dołącz do 97 780 czytelników